Mirosław Bałka

30x40x11, 190x60x11, 193x72x14

Udostępnij:
Datowanie: 1992 r.
Technika: rzeźba
Materiały: stal, lastrico, ziemia, filc, sól, tkanina, popiół
Rozmiar:wys. 193 cm, szer. 200 cm, głęb. 300 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 10.05.1993
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/470

Opis dzieła

Krótka droga, którą wyznacza instalacja, prowadzi przez dwa kamienne „schody”, a kończy się nagle i nieodwołalnie – symbolicznie wyrażoną nicością. Jest nią czarny, postawiony pionowo, nieruchomy, zimny, milczący przedmiot, blok z tkaniny i filcu, soli i ziemi, popiołu. Na instalację składa się płyta nagrobna i tablica, na której wykute są imię i nazwisko, daty narodzin i śmierci. Mirosław Bałka jest artystą, który bada ulotność ludzkiej egzystencji, pamięć o niej, znaki przemijania. Tworzy prace opowiadające o człowieku, choć samej jego postaci próżno w nich szukać. Ciało znikło. Zastąpione zostało „śladem”, który artysta oddaje za pomocą przytłaczających form, które bywają sensualne, jak ciepło lub światło bijące od rzeźb albo masywne, przygniatające realnym, bądź tylko wyobrażonym ogromem i ciężkością formy i użytego materiału.

Maciej Cholewiński (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 480).

Mirosław Bałka
Mirosław Bałka

Urodził się w  Warszawie. Rzeźbiarz. Studia artystyczne odbył w latach 1980-1985 w warszawskiej ASP. Dyplom otrzymał w pracowni Jana Kucza, a była nim słynna „Pamiątka z Pierwszej Komunii”, praca znajdująca się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi . W drugiej połowie lat 80. prace jego wpisywały się w nurt „Nowej Ekspresji”. Członek założonej w 1986 z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim grupy artystycznej Świadomość Neue Bieremiennost, uczestnik jej wystaw do 1989 roku. Około 1990 w stylistyce dzieł artysty zaszła znacząca zmiana - rezygnując z przedstawiania w swoich pracach postaci ludzkiej zwrócił się ku jej aluzyjnemu,...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty