Marek Chlanda

Oczy naprzeciw ściany

Udostępnij:
Datowanie: 1988
Technika: asamblaż
Materiały: papier, grafit, stearyna, wosk, drewno, gips, cegła
Rozmiar:wys. 187 cm
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/411/1-5

Opis dzieła

Oczy znajdują się naprzeciw ściany, tak więc dzieło jest czymś, co wydarza się pomiędzy. Tytuł w sposób intrygujący konfrontuje oglądającego z pracą. Jest to niezwykle fakturowy rysunek, oblany stearyną, jakby wyrastał spod cegieł. Podpierają go dwie drewniane rynny wypełnione gipsem. Artysta pragnie w ten sposób zmniejszyć dystans dzielący widza i dzieło.

Praca pierwotnie nie odnosiła się do Ściany Płaczu, jednak twórca po swojej wizycie w Jerozolimie przyznał, iż całkiem nieświadomie właśnie ten trop interpretacyjny stanowi o istocie pracy. Specyficzne, aczkolwiek niezwykle proste konstrukcje wspierające stosowane były przez artystę w rozmaitych konfiguracjach. Rysunki spoczywają na półkach, stosach desek, podpierane są belkami.

Katarzyna Słoboda (Cytat za: Abecadło, red. Jarosław Lubiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2010, s.nlb.[57]).

Marek Chlanda
Marek Chlanda

Od początku swojej drogi twórczej starał się znieść granice dzielące rozmaite dziedziny artystyczne. Od końca lat 70. do swoich rysunków doklejał takie elementy jak kawałek futra, metalowy drut, sznury. Z biegiem lat zaczął tworzyć obiekty oraz instalacje, unaoczniając fizyczność stosowanych przez siebie prostych, naturalnych materiałów. W 1988 roku odbyła się niezwykle ważna w dorobku artysty wystawa miejsce rzeźby w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, konfrontująca twórczość Chlandy z dziełami Josepha Beuysa i Roydena Rabinowitcha. W niektórych działaniach współpracował z muzykami (będąc absolwentem szkoły muzycznej)...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty