Jankiel Adler

Kompozycja nadrealistyczna

Udostępnij:
Datowanie: 1933 (przed)
Technika: malarstwo olejne
Materiały: płótno, drewno, farba olejna, piasek
Rozmiar:wys. 45 cm, szer. 63 cm
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/69

Opis dla osób ze spektrum autyzmu

Opis dzieła:

● to obraz, namalowany farbami olejnymi na płótnie naklejonym na drewnie;
● obraz jest szary, ale są także białe i czerwonawe plamy;
● na obrazie są niewyraźne twarze i białe ręce;
● obraz nawiązuje do kierunku w sztuce → surrealizm (nadrealizm); surrealizm odwołuje się do snów; 

● nie wiemy co przyśniło się Jankielowi Adlerowi; patrząc na obraz możemy sobie to wyobrazić; obraz jest inspiracją dla naszej wyobraźni.

Autorka skryptu: Małgorzata Wiktorko

Opis dedykowany osobom słabo słyszącym i niesłyszącym

Jankiel Adler namalował obraz surrealistyczny, na granicy z abstrakcją. Na kompozycji znajdują się zróżnicowane, amorficzne kształty. Z lewej strony i na środku płótna widoczne dwie formy malarskie, które przypominają antropomorficzne plamy. (Plamy przypominają ludzkie kształty.) Wskazują na to owale (kształt elipsy, jaja), które kojarzyć się mogą z oczami. Po prawej stronie obrazu występuje zwierzęco podobny kształt. Adler zastosował w swojej pracy deformacje i uproszczenia. (Zmiana kształtu postaci w stosunku do pierwszej wersji to deformacja. Uproszczenie to nadanie prostszej formy, kształtu w porównaniu do pierwotnego kształtu. Np. dzieci rysują twarz człowieka czyli koło to twarz, kropki to oczy, kreska to usta i nos). Trudno jednoznacznie określić, co znajduje się na obrazie. Dominują kolory ziemi: brązowy, żółty, czerwony, beżowy, czarny. Artysta grubo nakładał farbę, dodawał prawdopodobnie piasku, dzięki czemu uzyskał widoczną, reliefowa fakturę. (Na powierzchni obrazu widoczne są pociągnięcia pędzla oraz grubo nakładana farba.) Artysta w latach 1929-1930 odwiedził Majorkę i Hiszpanię. Być może ta podróż stała się inspiracją do namalowania „Kompozycji nadrealistycznej". Antropomorfizm i zwierzęcokształtność elementów malarskich nawiązuje do twórczości Pabla Picassa z okresu klasycznego. (Być może podróż spowodowała, że artysta namalował „Kompozycję nadrealistyczną". W obrazie występują kształty, które przypominają ludzi i zwierzęta. W podobny sposób malował Pablo Picasso w okresie klasycznym swojej twórczości.) Kompozycja sprawia wrażenie sennej wizji, czegoś nierzeczywistego. Taki sposób wyrażania artysta nazywał nadrealizmem.

Jankiel Adler pochodził z wielodzietnej, ortodoksyjnej, żydowskiej rodziny. (Jankiel Adler miał wiele rodzeństwa, braci i sióstr. Rodzina była żydowska, mocno przestrzegała wszystkich zasad pochodzących z kultury i religii żydowskiej.) Początkowo miał zostać grawerem. Związał się jednak z awangardowym, lewicowym środowiskiem artystycznym. Artysta był współzałożycielem grupy Jung Idysz, której celem było wprowadzenie do kultury europejskiej elementów kultury żydowskiej. Członkowie stowarzyszenia w swojej twórczości umieszczali elementy kubizmu, ekspresjonizmu, symbolizmu i mistycyzmu.

Autorka skryptu: Maja Pawlikowska

Wystawy

Jankel Adler
Jankiel Adler (1895-1949). Malarstwo, rysunek, grafika [1986-02-28-1986-04-13]
Polowanie na Awangardę. Sztuka zakazana w Trzeciej Rzeszy.
Jankiel Adler. Malerei, Zeichnung und Grafik 1919-1949 [1985-11-01-1985-12-08]
Jankiel Adler - A Revolutionary and Twentieth-Century Avant-Garde [2018-04-17-2018-08-12]

Jankiel Adler
Jankiel Adler

  Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny. Początkowo miał zostać grawerem, ale trwające także później związki z awangardowym, lewicowym środowiskiem artystycznym w Niemczech (gdzie studiował) zmieniły te plany. Był współzałożycielem łódzkiej grupy Jung Idysz (1919–1921). Jednym z głównych celów, jakie grupa stawiała przed sobą, było wyraziste wprowadzenie kultury żydowskiej do kultury europejskiej. Jej członkowie poszukiwali nowoczesnych form wyrazu dla sztuki swojego narodu oraz łączyli w swoich pracach ekspresjonizm, symbolizm, mistykę i tradycję Europy Środkowowschodniej.   Paulina Kurc-Maj (cyt. za: Abecadło,...

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty