Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Joanna Malinowska

Telewizor kineskopowy odtwarzający Amerykę

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: technika mieszana
Materiały:płyta DVD, płyta wiórowa, papier
Rozmiar:szerokość: 105 cm, wysokość: 125 cm, głębokość: 42 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 07.08.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/594
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Praca przedstawia czytanie wiersza amerykańskiego poety Allana Ginsberga przez dyrygenta Seymona Vekstheina, rosyjskiego emigranta w USA. Monotonny, pozbawiony emocji głos bohatera pracy zostaje zderzony na zasadzie kontrastu z patosem i wymową legendarnego wiersza z 1956 roku, w którym podmiot liryczny rozmawia z Ameryką. Forma prezentacji filmu pokazanego na starym telewizorze oddaje ducha czasu powstania wiersza. Treść utworu z pojawiającymi się wątkami drugiego mocarstwa epoki lat 60. – ZSRR, czytanego w pierwszej osobie przez emigranta rosyjskiego i obywatela USA problematyzuje sprawy tożsamości narodowej postrzeganej przez pryzmat historii współczesności.

(Cytat za: Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper, Katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, oprac. Michał Jachuła 2015, s. 136)


Wystawy

Związki rozwiązki / Relations Disrelations, 2015-03-12 - 2015-05-16

Joanna Malinowska

Absolwentka wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami - rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi -  porusza tematy związane z antropologią, zderzeniami kultur i muzyką. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culture l Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w Pierwszym Biennale Sztuki w Moskwie i Whitney Bienniale 2012 w Nowym Jorku. W 2015 roku w Muzeum Sztuki...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także