Joanna Malinowska

Telewizor kineskopowy odtwarzający Amerykę

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: technika mieszana
Materiały: płyta wiórowa, papier, płyta DVD
Rozmiar:wys. 125 cm, szer. 105 cm, głęb. 42 cm, czas trwania 10:42 min
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 07.08.2015
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/594

Opis dzieła

Praca przedstawia czytanie wiersza amerykańskiego poety Allana Ginsberga przez dyrygenta Seymona Vekstheina, rosyjskiego emigranta w USA. Monotonny, pozbawiony emocji głos bohatera pracy zostaje zderzony na zasadzie kontrastu z patosem i wymową legendarnego wiersza z 1956 roku, w którym podmiot liryczny rozmawia z Ameryką. Forma prezentacji filmu pokazanego na starym telewizorze oddaje ducha czasu powstania wiersza. Treść utworu z pojawiającymi się wątkami drugiego mocarstwa epoki lat 60. – ZSRR, czytanego w pierwszej osobie przez emigranta rosyjskiego i obywatela USA problematyzuje sprawy tożsamości narodowej postrzeganej przez pryzmat historii współczesności.

(Cytat za: Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper, Katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, oprac. Michał Jachuła 2015, s. 136)


Wystawy

W jakim pięknym miejscu jesteśmy [2022-03-18-2022-05-15]
Związki rozwiązki / Relations Disrelations

Bibliografia

Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper : Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015, s. 139.

Joanna Malinowska

Absolwentka wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami - rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi -  porusza tematy związane z antropologią, zderzeniami kultur i muzyką. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culture l Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w Pierwszym Biennale Sztuki w Moskwie i Whitney Bienniale 2012 w Nowym Jorku. W 2015 roku w Muzeum Sztuki uczestniczyła...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także