Joanna Malinowska

Kieł mamuta

Udostępnij:
Datowanie: 2015
Technika: rzeźba
Materiały: styropian
Rozmiar:wys. 169 cm, szer. 236 cm, głęb. 28 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 07.08.2015
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/593

Opis dzieła

Praca reprezentuje jedną z kategorii estetycznych wywodzących się z filozofii Arystotelesa, tzw. mimesis, (imitacja, podobieństwo). Zgodnie ze starożytną zasadą spopularyzowaną w czasach renesansu powinnością sztuki jest twórcze naśladownictwo natury bądź dzieł zrealizowanych przez artystów, którym udało się odtworzyć naturę. Rzeźba stworzona za pomocą sztucznych materiałów do złudzenia przypomina prawdziwy kieł wymarłego w epoce lodowcowej zwierzęcia. W 2011 roku inna wersja tej samej rzeźby , wysłana na targi sztuki do Lyonu, została zatrzymana przez francuskich celników przekonanych, że mają do czynienia z aktem przemytu. Konsekwencją podejrzenia o popełnienie przestępstwa było poddanie Kła mamuta analizie ekspertów walczących z nielegalnym handlem kością słoniową i kłami innych wymarłych bądź objętych ochroną zwierząt.

(Cytat za: Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper, katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, oprac. Michał Jachuła 2015, s. 139)


Wystawy

W jakim pięknym miejscu jesteśmy [2022-03-18-2022-05-15]
Związki rozwiązki / Relations Disrelations

Bibliografia

Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper : Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015.

Joanna Malinowska

Absolwentka wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami - rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi -  porusza tematy związane z antropologią, zderzeniami kultur i muzyką. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culture l Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w Pierwszym Biennale Sztuki w Moskwie i Whitney Bienniale 2012 w Nowym Jorku. W 2015 roku w Muzeum Sztuki uczestniczyła...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także