Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku

Joanna Malinowska

Kieł mamuta

Udostępnij:
Datowanie: 2015
Technika: rzeźba
Materiały:styropian
Rozmiar:szerokość: 236 cm, wysokość: 169 cm, głębokość: 28 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 07.08.2015
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/593
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Praca reprezentuje jedną z kategorii estetycznych wywodzących się z filozofii Arystotelesa, tzw. mimesis, (imitacja, podobieństwo). Zgodnie ze starożytną zasadą spopularyzowaną w czasach renesansu powinnością sztuki jest twórcze naśladownictwo natury bądź dzieł zrealizowanych przez artystów, którym udało się odtworzyć naturę. Rzeźba stworzona za pomocą sztucznych materiałów do złudzenia przypomina prawdziwy kieł wymarłego w epoce lodowcowej zwierzęcia. W 2011 roku inna wersja tej samej rzeźby , wysłana na targi sztuki do Lyonu, została zatrzymana przez francuskich celników przekonanych, że mają do czynienia z aktem przemytu. Konsekwencją podejrzenia o popełnienie przestępstwa było poddanie Kła mamuta analizie ekspertów walczących z nielegalnym handlem kością słoniową i kłami innych wymarłych bądź objętych ochroną zwierząt.

(Cytat za: Związki rozwiązki Joanna Malinowska C.T. Jasper, katalog wystawy, Muzeum Sztuki w Łódzi, marzec-maj 2015, oprac. Michał Jachuła 2015, s. 139)


Wystawy

Związki rozwiązki / Relations Disrelations, 2015-03-12 - 2015-05-16

Joanna Malinowska

Absolwentka wydziałów rzeźby uniwersytetów Rutgers i Yale. W swej twórczości oscylującej pomiędzy różnorodnymi mediami - rzeźbą, wideo, działaniami pefromatywnymi -  porusza tematy związane z antropologią, zderzeniami kultur i muzyką. Jej prace były wystawiane między innymi w Sculpture Center, Art in General i Postmasters w Nowym Jorku, Saatchi Gallery i Nottingham Contemporary w Wielkiej Brytanii, Espace Culture l Louis Vuitton w Paryżu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Malinowska brała udział w Pierwszym Biennale Sztuki w Moskwie i Whitney Bienniale 2012 w Nowym Jorku. W 2015 roku w Muzeum Sztuki...

Inne dzieła tego artysty
Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także