Aleksandra Ska

Tatutita

Udostępnij:
Datowanie: 2007
Technika: druk solwentowy, instalacja, rzeźba, technika mieszana
Materiały:żywica, brokat, tkanina, pióra, pleksiglas, tusze solwentowe, gips
Rozmiar:wysokość: 18 cm, średnica: 270 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 26.06.2012
Numer inwentarzowy:MS/SN/R/574
Dzieło dostępne na ekspozycji:nie

Opis dzieła

Instalacja Tatutita została uszyta z miękkich, kolorowych tkanin. Na lśniącej, purpurowej, pikowanej pierzynie leżą obiekty przypominające dziecięce zabawki. Brokatowe miniaturki mienią się w świetle, kuszą oko i wyzwalają potrzebę dotykania. Równocześnie sprawiają wrażenie odkształconych za sprawą zbyt intensywnych pieszczot – powgniatane zwierzopodobne hybrydy o obłych kształtach zapraszają do dotykania, które jednocześnie może je zniszczyć. Przytulanki z defektem materializują zmysłowy dotyk, który się nasila i oscyluje w kierunku przemocy. Obiekty tworzone przez Ska stanowią rodzaj fetyszy, w których objawiają się podświadome pragnienia i doświadczenia – związane ze sferą dzieciństwa i seksualnych fantazji. Artystka bawi się ich formą, wyławia je z pamięci i łączy w zaskakujące, estetyzujące konstelacje. Instalacja wpisuje się w szereg prac artystki, dotyczących eksplorowania cielesności, płci i związanych z nią atrybutów oraz zmysłowego odczuwania.

Marta Ryczkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 716).

Wystawy

A-geometria. Hans Arp i Polska, Muzeum Narodowe w Poznaniu, 2017-04-15 - 2017-06-15

Aleksandra Ska
Aleksandra Ska

Urodziła się w Łodzi. W latach 1995–2000 studiowała w ASP w Łodzi, dyplom na wydziale tkaniny i ubioru. Laureatka Grand Prix na Międzynarodowych Tagrach Amberiff w Gdańsku (1999). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1999-2000). Zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg za obiekt artystyczny zatytułowany „Nim”, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007. Autorka wystaw indywidualnych m.in. Polyhydria i Lekcja anatomii, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (2000), Gimnastyka źołądka, Galeria Bałucka, Łódź (2000), Siedmiokilowa Kura, Galeria Sztuki, Wozownia, Toruń (2007), Tatituta, Galeria Nowy Wiek w Zielonej...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji