Udostępnij:
Datowanie: 1971
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny, drewno
Rozmiar:szer. 96 cm, wys. 110 cm
Sposób nabycia:dar
Data nabycia: 02.12.2004
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/2801

Opis dzieła

23 stycznia 1971 r. – przyjęcie w łódzkiej pracowni artysty. Być może niektórzy goście umknęli z niego przed czasem, a inni może wcale tam nie nie dotarli. Fotografia Przyjęcie to systemowe ujęcie uczty w formie wzornika 24 kadrów stołowej zastawy. To uczta idealnie zaplanowana, uporządkowana, ale może i nieco nudna? Fotografia Pierzgalskiego oparta jest bowiem na rytmicznych sekwencjach zwielokrotnionych i identycznie rozłożonych talerzy i sztućców. Jak pisała krytyczka fotografii Urszula Czartoryska ten „symultanizm czy powtarzalność ujęć mówi o natarczywości wyobraźni, żywiołowości”, jak również o encyklopedycznej perspektywie spojrzenia na prywatność. Na regularnie rozstawionych talerzach znalazły się i główka czosnku, i słoiczek dżemu, i otwieracz do konserw, i wiele innych przedmiotów. Fotografii tej daleko do asamblażu Daniela Spoerri, w którym artysta nie tylko zachował wszystkie pozostałości po uczcie przyjaciół, ale na trwale przytwierdził je do podłoża obrazu. Zamiast rozkładających się resztek jedzenia, Pierzgalski raczy oko widza poetycką wersją wielokrotności.

Magdalena Ziółkowska (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 688)


Ireneusz Pierzgalski
Ireneusz Pierzgalski

Ireneusz Pierzgalski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi w 1955 roku. Wykładał w PWSFTviT w Łodzi i w macierzystej uczelni do 2003 roku, kiedy to zakończył pracę pedagogiczną. Związał się z łódzkim środowiskiem artystycznym, w tym mieście mieszka i pracuje. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią, przede wszystkim analogową, często będącą podstawą do litografii. Wielokrotnie eksperymentował z mediami, tworząc m.in. instalacje. W 2015 roku, po wystawie Ireneusz Pierzgalski. Malarstwo – Retrospektywa 2015, artysta podarował Muzeum Sztuki dwie swoje prace, trzecia z...

Zasoby - elementy zespołu
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji