GCC

Kuwait. Congratulant / Gratulator kuwejcki

Udostępnij:
Datowanie: 2013
Technika: sitodruk, rzeźba
Materiały: mosiądz, farba graficzna, płyta pilśniowa, pleksiglas, szkło kryształowe
Rozmiar:wys. 168 cm, szer. 50 cm, głęb. 50 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 10.09.2019
Numer inwentarzowy: MS/SN/R/624

Opis dzieła

Na statuetce widnieje wygrawerowany po arabsku tekst: „Wyrażamy sobie ogromną wdzięczność i najgłębsze podziękowania za nasz wybitny wkład we wspieranie tej wystawy i nieustające zaangażowanie w jej sukces, a honorowanie nas samych wynika z naszego oddania i nadzwyczajnego poświęcenia”. Sformułowane w ten sposób wyrazy samouznania wydał – jak głosi podpis – Wydział ds. Nagród i Gratulacji działający w ramach kolektywu GCC.Gratulator kuwejcki jest jednym z obiektów w większym cyklu. Poza “kuwejckim” powstały także statuetki dedykowane innym miastom jak Berlin czy Kassel, oraz szereg “bezimiennych”, numerowanych prac. Obiekty stylistyką przypominają kiczowate trofea i okazjonalne nagrody. Wykorzystano w ich realizacji m.in. trójwymiarowy druk laserowy czy pozłacane elementy. Gratulatory swoją premierę miały podczas pierwszej wystawy zorganizowanej przez kolektyw, noszącej tytuł Przestrzeń osiągnięć narodowych [A Space for National Achievement]. Do ich prezentacji użyto wówczas postumentów obłożonych okładziną przypominającą marmur, wśród których rozpostarto czerwony dywan, który nie spełniał jednak swojej reprezentacyjnej roli, gdyż został niechlujnie rozwinięty, rzucony o ścianę kończącą szpaler obiektów.

Artyści poprzez „gratulatory” obnażają mechanizmy wspólne dla kultury korporacyjnej i tzw. „propagandy sukcesu” – cechy charakterystycznej dla wielu współczesnych obszarów kulturowych.

Agnieszka Pindera

Dzieła zakupione z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" 2019

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawy

Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce [2018-06-08-2018-10-28]

GCC

GCC to skrót, który kojarzyć się może z Radą Współpracy Zatoki Perskiej (z ang. Gulf Cooperation Council), ponadnarodowym politycznym partnerstwem sześciu państw z regionu. W tym wypadku odnosi się do ośmioosobowego kolektywu twórców związanych z bliskowschodnim obszarem Zatoki (Nanu Al-Hamad, Khalid Al Gharaballi, Abdullah Al-Mutairi, Fatima Al Qadiri, Monira Al Qadiri, Aziz Al Qatami, Barrak Alzaid i Amal Khalaf). Członkowie mieszkają i pracują w Kuwejcie, Nowym Jorku, Londynie, Berlinie i Chiang Mai. Poza kilkoma zjazdami, które odbyli w Szwajcarii, Kuwejcie, Francji czy Nowym Jorku, komunikują się głównie przez aplikację WhatsApp. Grupa...