Bogusław Biegański (Sławek Biegański)

Reportaż: Gdańsk - sierpień 80 (Człowiek rodzi się i umiera wolnym)

Udostępnij:
Datowanie: 1980
Technika: fotografia czarno-biała
Materiały: papier fotograficzny
Rozmiar:wys. 39,8 cm, szer. 29,7 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 1980
Numer inwentarzowy: MS/SN/F/576

Opis dzieła

„Przyjrzyjmy się dramaturgii fotografii Biegańskiego, Górki i Markowskiego. Rozpoznajmy dni niepokoju, godziny napięcia, minuty wzniosłości i radości – w tej wielkiej zbiorowości robotniczej, która wzięła w swe ręce sprawy odnowy Rzeczypospolitej” – pisała Urszula Czartoryska przy okazji wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1980 r. Prace Górki, Markowskiego i Biegańskiego kontynuują dobre tradycje fotografii reporterskiej. Zostały one docenione przez najważniejszą polską teoretyczkę i historyczkę fotografii, Urszulę Czartoryską i umieszczone w kolekcji Muzeum Sztuki, w stworzonym przez nią Dziale Fotografii i Technik Wizualnych. Czartoryska widziała w nich pewien „sejsmograf życia społecznego”, niezwykle ważną kronikę, która nie była tylko „dokumentem wydarzeń, ale przede wszystkim istotną dla – weryfikowanej obecnie – postawy moralnej dziennikarzy”.

Karol Jóźwiak (Cytat za: Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, red. Jarosław Lubiak, Małgorzata Ludwisiak, Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź 2012, s. 914-917).

Bogusław Biegański (Sławek Biegański)

Fotoreporter związany z Warszawą, twórca zaangażowanych reportaży o tematyce społecznej, dokumentalista życia w PRL. Absolwent ASP w Warszawie, dyplom na wydziale grafiki w 1956. Członek ZPAF od 1964. Współpracownik m.in. „ITD”, „Na przełaj”. Uczestnik licznych publikacji zbiorowych i wystaw w kraju i za granicą. Uczestnik m.in. wystawy Gdańsk-Sierpień 80. Fotoreportaże. Bogusław Biegański, Witold Górka, Stanisław Markowski w Muzeum Sztuki w Łodzi (1980), Polska fotografia XX wieku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (2007), Cudowne lata. Muzyka. Poezja. Malarstwo. Lata 70. i 80. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie...

Powiązane dzieła
Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji