Józef Panfil. Fundamenty prawdy

Udostępnij:
tytuł: Józef Panfil. Fundamenty prawdy
autor: Fot. HaWa
rodzaj wydarzenia: Wernisaż
termin wydarzenia: 05.10.2023-31.12.2023
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Gdańska 43)
kurator: Andrzej Biernacki

Opis

Co tak naprawdę tworzy artystę? To pytanie, mimo, że często pozbawione jednoznacznej odpowiedzi, często pada w kontekście analizy procesu twórczego. Panfil poprzez swoje realistyczne malarstwo, zbliża się do ukazywania prawdy na temat istnienia. Swoje poszukiwania umieszcza na płótnach, które pomimo swojego małego formatu noszą znamiona Wielkiego Malarstwa.

Zwany malarzem światła artysta przez lata eksperymentów, opracował swój własny styl, w którym ważną rolę odgrywa zarówno efemeryczność, której źródło pozostaje ukryte, jak i powtarzające się detale. Pomimo częstego powracania do tych samych tematów, czy postaci, ukazuje je za każdym  razem z innej perspektywy. Nigdy nie idealizuje tematu swoich dzieł, a przestawia je takimi, jakimi są. Jego malarstwo jest remedium na wszechobecny stres, przebodźcowanie i  pośpiech. Poprzez kontakt z obrazami cichej, sielskiej polskiej wsi odbiorca ma szansę doświadczenia wewnętrznego spokoju. Malarstwo Panfila niesie za sobą również wartości dotyczące szacunku dla tradycji czy prostego życia.

Artysta, który upodobał sobie normalność wypracował również własny sposób malowania. Farba kładziona na pierwszy rzut oka „jak wyjdzie", ale zawsze „tam, gdzie trzeba" co wynika z perfekcyjnego warsztatu artysty. Z niezwykłym rozmachem kładzie plamy koloru często bardzo grubo, zostawiając przy tym wyraźny ślad pędzla. Małe formy dominują nad wielkoformatowymi dziełami, co zdecydowanie wyróżnia malarza na tle innych polskich pejzażystów.

Wystawa „Józef Panfil. Fundament Prawdy" będzie obejmować zbiór z lat 1978 – 2022, które pokażą linię czasu doskonalenia warsztatu artysty oraz zmiany zachodzące w jego obiektach kontemplacji.

Elementy powiązane - obiekty