Spotkania na antresoli: Joseph Beuys. Prowadzenie: Marta Skłodowska, Maciej Cholewiński

Udostępnij:
tytuł: Spotkania na antresoli: Joseph Beuys. Prowadzenie: Marta Skłodowska, Maciej Cholewiński
autor: Fot. Marta Pierzchała
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 26.05.2022
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Więckowskiego 36)
kurator:

Opis

W sierpniu 1981 roku Joseph Beuys wraz z żoną i córką przyjechał z Düsseldorfu do Muzeum Sztuki w Łodzi, wioząc w drewnianej skrzyni na dachu campera ponad 700 rysunków, obiektów, dokumentacji i materiałów archiwalnych związanych ze swoimi dotychczasowymi działaniami.

W akcji "Polentransport 1981" znalazło odbicie przekonanie artysty, że sztuka ma potencjał zmiany społecznej rzeczywistości i niesie ze sobą jakości umożliwiające transformację.

 Powtarzające się w wybranych przez Beuysa materiałach wątki pozwalają zauważyć, że obok transformacji społecznej, ważną rolę odgrywają też transformacje związane ze światem natury i zwierząt, a gest artystyczny przybiera często formę rytuału szamańskiego.

Przechowywane w Muzeum Sztuki w Łodzi archiwum tego wydarzenia pozwala zastanowić się, nośnikami jakich idei były podarowane obiekty i w jaki sposób miały prowadzić do zmiany?

________________________________________________________________

"Spotkania na antresoli" to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w wybrane miesiące w ostatni lub przedostatni czwartek o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła