Powidoki, zwrot rekwizytów filmowych do ms

Udostępnij:
tytuł: Powidoki, zwrot rekwizytów filmowych do ms
autor: Fot. Maciej Cholewiński, Julia Kostarska-Talaga
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 25.07.2016
miejsce wydarzenia: ms1 (ul. Więckowskiego 36)
kurator:

Opis

Andrzej Wajda przez większość swojej zawodowej kariery marzył, żeby sięgnąć po temat artysty-malarza. O "Powidokach" pisał:

„Mam nadzieję, że postać Władysława Strzemińskiego pozwoli mi przenieść na ekran los jednego z najbardziej świadomych artystów w Polsce i jego konflikt z władzami PRL.
Ta świadomość drogi, jaką kroczy sztuka naszych czasów, i którą zanotował Strzemiński w swojej książce `Teoria widzenia`, pewność, że nie ma innej drogi, gdyż i malarstwo tematyczne i postimpresjonizm powiedziały już wszystko, do czego były powołane, dały mu siłę przeciwstawić się władzy.


Będzie to portret człowieka niezłomnego, pewnego drogi, po której kroczy przez całe życie, oddany sztuce nie dla wszystkich i niezastąpionego pedagoga”. Dzięki zaangażowaniu Strzemińskiego i innych członków grupy "a.r." Muzeum Sztuki – będące obecnie drugim najstarszym na świecie muzeum sztuki nowoczesnej – już w 1931 roku udostępniło publiczności kolekcję dzieł najważniejszych polskich i światowych artystów awangardowych.

Film opowiada o powojennym epizodzie z życia najważniejszego polskiego konstruktywisty. Po II wojnie światowej w Łodzi powstała Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, której był wykładowcą (dzisiaj jako Akademia Sztuk Plastycznych nosi jego imię). Przez krótki powojenny okres artysta intensywnie pracował tam ze studentami, którzy później wsparli go w spisywaniu "Teorii widzenia". Lata 50. przyniosły forsowne wprowadzanie doktryny socrealizmu, któremu Strzemiński się nie poddał, przez co stracił pracę. Film jest intymnym zapisem tego ostatniego okresu życia malarza, przypadającego na ciemne lata: 1949-1952, kiedy sowietyzacja Polski przybrała najostrzejszą formę, a socrealizm stał się obowiązującą formą wypowiedzi w sztuce.

"Powidoki" okazały się ostatnią produkcją w filmografii zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdy. We wrześniu 2016 film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji "Mistrzowie". W tym samym miesiącu "Powidoki" zostały pokazane pozakonkursowo na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymały pozakonkursową Nagrodę Jury.

reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Andrzej Mularczyk
w roli głównej: Bogusław Linda
rok produkcji: 2016
kraj produkcji: Polska
czas: 98 min