Urszula Czartoryska wobec fotografii – seminarium badawcze. Maria Franecka: Rzut oka na Kolekcję Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi

Udostępnij:
autor: Muzeum Sztuki w Łodzi
tytuł: Urszula Czartoryska wobec fotografii – seminarium badawcze. Maria Franecka: Rzut oka na Kolekcję Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi
czas emisji: 00:18:50
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
rok: 19.06.2021

Opis

Wystąpienie Marii Franeckiej, współkuratorki wystawy "Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii" -  Rzut oka na Kolekcję Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi.


Refleksja teoretyczna Urszuli Czartoryskiej wywarła formujący wpływ na środowiska fotograficzno-artystyczne lat 60-tych; 70-tych i 80-tych. Znana przede wszystkim ze swoich przełomowych publikacji: "Przygód plastycznych fotografii" i "Od pop-artu do sztuki konceptualnej", badaczka jest także autorką licznych esejów i krytyk publikowanych w magazynach branżowych. Jej pogłębiony namysł humanistyczny i wyczucie pulsu współczesności znajdowały odzwierciedlenie w kolekcji fotograficznej, tworzonej przez nią konsekwentnie w Muzeum Sztuki w Łodzi przez prawie 20 lat. Lech Lechowicz, długoletni współpracownik Urszuli Czartoryskiej w Dziale Fotografii i Technik Audiowizualnych podkreśla, że była to "jedyna wówczas w naszym kraju międzynarodowa, muzealna kolekcja sztuki medialnej (fotografia, film, video, instalacje multimedialne)". Budując ją, Czartoryska uwzględniała awangardowy charakter zbioru, starając się ukazać równocześnie wachlarz kluczowych dla historii fotografii zjawisk, zarówno w kontekście sztuki, jak również szeroko pojętej kultury wizualnej.


Wydarzenie towarzyszące wystawie "Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii", współorganizowane z Fotofestiwalem.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła