Czytanki 02: Wojciech Bąkowski czyta fragmenty "Teorii widzenia"

Udostępnij:
autor: Wojciech Bąkowski
tytuł: Czytanki 02: Wojciech Bąkowski czyta "Teorię widzenia" Władysława Strzemińskiego, rozdział "Widzenie" / Readings 02: Wojciech Bąkowski reads fragments of Władysław Strzemiński's „A Theory of Vision” [pl]
czas emisji: 00:10:05
produkcja:
rok: 15.04.2020

Opis

Autorem drugiej odsłony Czytanek - facebookowych audycji Muzeum Sztuki w Łodzi - jest Wojciech Bąkowski, artysta multimedialny, muzyk, poeta, który na nasze zaproszenie zmierzył się z Teorią widzenia Władysława Strzemińskiego.

„Naszego widzenia nie otrzymaliśmy w postaci gotowej i niezmiennej. Oko nasze ukształtowało się w wyniku długiej ewolucji biologicznej od form mniej doskonałych do tego, co jest teraz” - tak Władysław Strzemiński rozpoczyna Teorię widzenia, zbiór wykładów z historii sztuki, które wygłosił, zanim został zwolniony przez władze PRL z Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z powodu nieprzestrzegania kanonów socrealizmu.

Wydana po raz pierwszy w 1958 roku i wznowiona przez Muzeum Sztuki w 2016 r. książka jest owocem długoletniej refleksji Strzemińskiego i niezwykłym świadectwem teoretycznej świadomości artysty, który na trwałe wpłynął na rozwój sztuk plastycznych. To książka, która uczy patrzeć na zmiany artystycznej percepcji w czasie, wyjaśnia zależności między ewolucją społeczeństwa, a zmianami zachodzącymi w sztuce. Jak podkreśla prof. Iwona Luba, autorka wstępu redaktorskiego do pierwszego wydania krytycznego: Teoria widzenia definiuje świadome widzenie oraz ukazuje jego przemiany pod wpływem różnorodnych czynników kulturowych i cywilizacyjnych, wskazując równocześnie na wzajemność oddziaływania”.

Zaproszenie do projektu Wojciecha Bąkowskiego podszyte było chęcią nadania tekstowi kolejnego wymiaru, bądź też wydobycia z niego - być może - ukrytego sensu. Praktyka artystyczna Bąkowskiego, osadzona na przecięciu kilku mediów, wydała nam się intrygującą metodologią pozwalającą odczytać ten legendarny tekst na nowo.


Wojciech Bąkowski - twórca filmów animowanych i grafik, poeta, muzyk. Frontman grup takich jak KOT, NIWEA oraz Czykita; współtwórca grupy artystycznej PENERSTWO. Był twórcą cyklu rysunkowego Tu mam taką rubrykę na rysunki w Gazecie Wyborczej (2009-2011). Laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki „Spojrzenia” w 2009 roku. Laureat nagrody „Paszport Polityki 2010”. Laureat stypendium „Młoda Polska 2011”. Laureat Grand Prix na Festiwalu Krótkich Filmów w Oberhausen w 2015 roku. Redaktor naczelny magazynu „PÓŁMROK”.

Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła