WIKIzeum / Heal The World

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski Martyna Sztaba
tytuł: WIKIzeum / Heal The World
czas emisji: 3'55''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2011

Opis

WIKIzeum to projekt odwołujący się do gestu Josepha Beuysa sprzed 30 lat. W sierpniu 1981 roku, w 50-lecie istnienia Muzeum Sztuki w Łodzi, w czasie „karnawału Solidarności”, artysta zjawia się w Muzeum Sztuki. Przekazuje drewnianą skrzynię, zawierającą kolekcję prawie 300 dzieł z trzech dekad twórczości. Wizycie i rozpakowywaniu zbiorów, połączonemu z jej komentarzem, artysta nadaje rangę akcji artystycznej "Polentransport 1981".

Tytuł wystawy odnosi się do ogólnej dostępności wiedzy i kultury, pomocy niesionej nieodpłatnie, z czystej, bezinteresownej chęci dzielenia się doświadczeniem i pomysłami. Paweł Jochym, założyciel polskiej wersji Wikipedii pyta retorycznie we wstępie do folderu towarzyszącego projektowi: „gdzie byłaby kultura gdyby Homer i jego spadkobiercy domagali się opłat za każde wykorzystanie w sztuce i literaturze wątków wojny trojańskiej; Pitagoras, Euklides, Arystoteles i Archimedes opatentowaliby wszystkie swoje wynalazki i wzory matematyczne (w szczególności wartość liczby π), a biblioteki publiczne musiałyby odprowadzać opłaty licencyjne od każdego czytelnika?”.

Joseph Beuys twierdził, że wszystko, co przekształca rzeczywistość, jest rzeźbą. W jego Teorii Rzeźby Społecznej każdy człowiek jest artystą ze względu na posiadany twórczy potencjał. Kumulacja energii poszczególnych osób prowadzi do przemian świadomości całego społeczeństwa poza systemem rządów, poza systemem partii politycznych, na drodze demokracji bezpośredniej. W Polsce tę koncepcję ucieleśniał dla Beuysa ruch solidarnościowy. W Polentransport 1981 wszystko – sztuka, etyka i polityka, złączyło się w jedno.

Kuratorzy: Leszek Karczewski i Karol Radziszewski


Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła