Praca reprodukcyjna, patriarchat i kapitalizm [wykład]

Udostępnij:
tytuł: Praca reprodukcyjna, patriarchat i kapitalizm [wykład]
autor: Joanna Bednarek
rodzaj wydarzenia: Wykład
miejsce wydarzenia: ms2, sala audiowizualna
termin wydarzenia: 14.01.2016
czas emisji: 01:57'11''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
adnotacja: Wykład towarzyszący wystawie "Wszyscy ludzie będą siostrami"

Opis

Wykład towarzyszący wystawie Wszyscy ludzie będą siostrami.

Jednym z ważniejszych zagadnień analizowanych przez feminizm marksistowski była praca domowa – jej status stanowił przedmiot burzliwej i nierozstrzygniętej jak dotąd dyskusji.

O ile dziś prawie nikt nie kwestionuje znaczenia pracy reprodukcyjnej kobiet, szersza perspektywa, w której wyjściowo stawiano pytanie o pracę domową – związana z kwestią relacji patriarchatu i kapitalizmu – rzadko pozostaje przedmiotem zainteresowania.

Ta pozornie scholastyczna kwestia jest jednak ważna, ponieważ przekłada się na rozstrzygnięcia praktyczne: co jest ważniejsze, klasa czy płeć (i czy w ogóle musimy wybierać między jedną a drugą)? Jaką rolę w reprodukcji kapitalizmu odgrywają mechanizmy „tożsamościowe”? I czy w ogóle musimy rozróżniać między tym, co gospodarcze, i tym, co kulturowe?


Joanna Bednarek - dr filozofii, tłumaczka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej” i współpracowniczka Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, publikowała m.in. w „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki (2012) i Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię" (2016).

Elementy powiązane - obiekty
1 2