Oczy szukają głowy do zamieszkania

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski Martyna Sztaba
tytuł: Oczy szukają głowy do zamieszkania
czas emisji: 9'33''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2011

Opis

Projekt „Oczy szukają głowy do zamieszkania" wiąże się z historycznym wydarzeniem, jakim była inauguracja Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.” w Miejskim Muzeum Historii i Sztuki w Łodzi 15 lutego 1931 roku. Podstawą tej, wówczas lokalnie niedocenionej inicjatywy, były idee międzynarodowej awangardy rozwijane przez Władysława Strzemińskiego i Katarzynę Kobro i ich walka o społeczne uznanie nowej sztuki. W rezultacie 80 lat temu powstała nowa instytucja – dzisiejsze Muzeum Sztuki w Łodzi, pierwsze muzeum sztuki nowoczesnej w Europie, które istnieje do dziś. 

Tytuł „Oczy szukają głowy do zamieszkania" jest metaforą, która odnosi się do przejmowania przestrzeni fizycznych i mentalnych przez awangardę. Mówi on o wyznaczaniu nowych kierunków myślenia, o próbach ich zakorzenienia w społeczeństwie. Przywołuje niezgodę na ustalone status quo oraz poczucie misji kształtowania „nowej sztuki”, a przez nią także nowej rzeczywistości. Z okazji osiemdziesiątej rocznicy inauguracji kolekcji, podejmujemy przy pomocy sztuki współczesnej próbę dialogu z z wybranymi tradycjami awangardowymi. Zgodnie z ich postulatami, sztuka powinna być laboratorium, w którym artyści konstruują prototypy nowych urządzeń społecznych, rozwiązań do budowania lepiej funkcjonującego i postępowego świata. Wystawa, skonstruowana wokół wybranych momentów „intensywności”, ukazuje sposoby, w jakie idee awangardy przekształcano, przekraczano czy radykalnie kwestionowano.

Na „Oczy szukają głowy do zamieszkania" składają się trzy wystawy w odrębnych budynkach, w których Muzeum Sztuki mieściło się w przeszłości lub istnieje dziś: w dawnym Ratuszu przy Pl. Wolności (obecnie Archiwum Państwowe) oraz ms1 i ms2 - obecne siedziby Muzeum. Wybór tych lokalizacji jest zdeterminowany historią przemieszczeń założycielskich dla Muzeum Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a. r.“

Kuratorki: Aleksandra Jach, Katarzyna Słoboda, Joanna Sokołowska, Magdalena Ziółkowska
Architektura i aranżacja wystaw: Krzysztof Skoczylas


Elementy powiązane - obiekty