Udostępnij:
Datowanie: 1987
Technika: kserokopia
Materiały: farba graficzna, papier
Rozmiar:wys. 29,5 cm, szer. 20,8 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Numer inwentarzowy: MS/SN/GR/2225

Opis dzieła

Knaflewski wskazuje na materialność świata wokół, na sprawczość tego, co pozornie nie ma na nas wpływu. Rzeczy się rodzą, rzeczy umierają. Kluczowym pojęciem jest jedność – bez podziału na martwe i żywe przedmioty; każdy element jest pełnoprawny i komunikuje się z innymi. Knaflewski nazywa to „demokracjami w porozumiewaniu się”, które dotyczą zależności, intymności z innymi formami wibrującej materii do momentu, kiedy granice podmiotu i przedmiotu nieznacznie się zacierają. Rysunki artysty wskazują na sięganie do nieco innych źródeł, niż robiła to Nowa Ekspresja lat 80. Knaflewskiego interesuje wizja świata holistycznego, w którym motywy biologiczne, religijne, animalistyczne, kosmologiczne przeplatają się ze sobą i tworzą nowe kompozycje.Aleksandra JachNiniejsza praca należy do zespół dzieł Leszka Knaflewskiego, na który składają się 33 projekty i realizacje plakatów, ulotek, okładek w formie odbitek litograficznych, sitodrukowych, offsetowych, rysunków i gwaszy. Przy zakupie prac do Muzeum Sztuki został też podarowany zbiór niskonakładowych i unikatowych druków Koło Klipsa (foldery, katalogi, zaproszenia, plakaty, unikalne odbitki archiwalne - w tym ręcznie kolorowane), który trafił do muzealnej biblioteki.

Audiodeskrypcja

Praca jest kserokopią ulotki, przygotowanej w związku z prezentacją prac w Kassel. Przy górnej krawędzi napis "Koło Klipsa", przy dolnej "Koło Klipsa / Gruppen Kunswerke, Kassel, 1987 / 13 June - 20 September 1987 (daty 8. Documenta), Pole obrazowe ulotki wypełniają wizerunki prac tej formacji artystycznej, w tym dzieł: "Bawół" leszka Knaflewskiego, "Rycerz z tępym mieczem" Mariusza Kruka oraz "Gwiazda" i "Piroga" Krzysztofa Markowskiego ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, zostały zakupionych do zbiorów w latach 1988-89.

Leszek Knaflewski
Leszek Knaflewski

Studiował na PWSSP (później ASP, a dziś Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 roku. W latach 1983–1990 był członkiem grupy Koło Klipsa. Współpracował z zespołami muzycznymi: Art Sound Project, Drum Machina, Kot, Rasa, Sten. Od 1990 roku pracował jako wykładowca. Był profesorem na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2003 roku współpracował z Galerią Piekary we Wrocławiu. W ramach grupy Koła Klipsa jej członkowie przygotowywali wystawy, zlokalizowane głównie w Galerii Wielka 19 w Poznaniu. W 1990 roku w Zachęcie...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Dzieła w tej samej kolekcji