Performans muzyczno-ruchowy „Hommage à Zygmunt Krauze"
tytuł: | Performans muzyczno-ruchowy „Hommage à Zygmunt Krauze" |
autor: | Fot. HaWa |
rodzaj wydarzenia: | Edukacja |
termin wydarzenia: | 07.06.2024 |
miejsce wydarzenia: | ms1, Gdańska 43 |
kurator: |
Opis
Spektakl jest hołdem złożonym wybitnemu kompozytorowi i pianiście, którego utwory i fortepianowe wykonania zainspirowały Magdalenę Owczarek, adiunkta Akademii Muzycznej w Łodzi, do ucieleśnienia muzyki w scenicznym performansie.
Spektakl jest artystyczną refleksją nad relacjami między ludźmi we współczesnym świecie. Został opracowany jako performans rozgrywający się w różnych przestrzeniach.
Premiera performansu odbyła się 27 stycznia 2024 r. w Kamienicy Hilarego Majewskiego (ul. Włókiennicza 11 w Łodzi), należącej do Instytucji Kultury inLodz21. Kolejna odsłona spektaklu miała miejsce 17 maja 2024 roku w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi.
Korzeń, kamień, koło to symbole, z których zbudowane są metafory prezentowane w scenicznych obrazach. Metafory o życiu, jego przemijaniu, trudzie wędrówki, o trudnych relacjach między ludźmi, niespokojnych czasach i agresji.
Toczące się koło to metafora upływającego życia, ludzkiej wędrówki nie zawsze łatwej, często natrafiającej na przeszkody.
Korzeń to początek, źródło życia, to rozdarcie między ziemią a niebem. Korzeń trzeba pielęgnować, a nie niszczyć.
Kamień - niejednoznaczny symbol, często oznaka trwałości, stabilności, czasami źródło kreacji (co udowodnił Zygmunt Krauze, wykorzystując kamienie w swoim instrumentarium); ale może także stanowić przeszkodę na ścieżkach życia i być narzędziem agresji.
Te metafory nie pokazują przyjaznego i radosnego świata, bo dzisiejszy świat taki nie jest. Na świecie są wojny, coraz więcej agresji, relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej zaburzone.
Muzyka:
Zygmunt Krauze, Stone Music
Zygmunt Krauze, Terra Incognita (excerpts)
Ingvar Lidholm, Stamp Music
Zygmunt Krauze, Nightmare Tango
Zygmunt Krauze, De ira, de dolore
Zygmunt Krauze, Premonition
scenariusz, reżyseria, choreografia – Magdalena Owczarek
scenografia - Maciej Bargiełowski
asystentka scenografa – Zuzanna Bargiełowska
zdjęcia i projekty graficzne – Zuzanna i Maciej Bargiełowscy
realizacja nagrania filmowego – Aleksandra Banaś, Jan Wikarski, Gustav A Thiis-Evensen
Nagranie sfinansowane ze środków Akademii Muzycznej w Łodzi i zrealizowane przy współpracy z Instytucją Kultury inLodz21.
występują - studentki Akademii Muzycznej w Łodzi: Agata Archman, Alina Chybalska, Rozalia Janaszek, Martyna Knot, Gloria Markiewicz, Julia Mikołajczyk, Małgorzata Piwowarczyk, Lilia Sawicka, WeiYi Shao, Monika Wardęga oraz gościnnie Magdalena Grzegorzek, Julia Miśtal (uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie), Józefina Wawrzyniak (absolwentka Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie).