Agata Bogacka

Marzenie o równości (Equality Dream)

Udostępnij:
Datowanie: 2019
Technika: malarstwo akrylowe
Materiały: płótno, farba akrylowa
Rozmiar:wys. 100,5 cm, szer. 120,5 cm, głęb. 3 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 11.08.2021
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2104

Opis dzieła

Praca „Marzenie o równości” miała premierę na wystawie „Demonstracja obrazów” w 2020 roku. „Demonstracja obrazów” to tytuł obrazu Henryka Strenga (Marka Włodarskiego), powstałego w 1933 roku i znajdującego się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Przedstawia on mężczyzn unoszących nad głowami blejtramy. Kto demonstruje obrazy? Co obrazy demonstrują? Niemożliwy do określenia podmiot, wynikający z charakteru gramatycznej konstrukcji użytej w tytule obrazu Strenga, jest kluczem do „Marzenia o równości” Bogackiej. Kolejnym może być wypowiedziane przez artystkę zdanie, iż każdy problem życiowy automatycznie staje się problemem malarskim. Agata Bogacka odchodząc w ostatnich latach od malarstwa figuratywnego i rezygnując w swoich pracach z opowiadania historii, zajmuje się w to miejsce problemem wzajemnych relacji, napięć, powtórzeń i nawarstwień, a nawet uwidocznionych błędów, czy rezygnacji z zamierzeń. Czyni to, komponując abstrakcyjne układy opozycji, szukając harmonii i używając gradientowych przejść, które wbrew swej podstawowej jakości polegającej na rozmyciu wyraźnych granic, zyskują czytelne linie podziału. Punktem wyjścia „Marzenia o równości” są kolory tęczowej flagi, symbolu jednej z tożsamościowych emancypacji naszych czasów. Konstrukcja obrazu, mimo iż jest nieprzedstawiająca, pozostaje w silnym związku z sytuacją społeczno-polityczną, co dodatkowo podkreśla relacja z obrazem Strenga i groźną radykalizacją lat 30. Obraz „Marzenie o równości” wymaga intelektualnej interpretacji, zanurzenia w historii i teraźniejszości. Punktem wyjścia jest patrzenie, a w kontekście zbiorów MSL również aktualizacja dziedzictwa Władysława Strzemińskiego w zakresie fizjologii widzenia. 

Anna Łazar

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Logotyp


Logotyp


Audiodeskrypcja

Abstrakcja geometryczna wypełniona w kolorach tęczowej flagi. Składa się z prostokątnej płaszczyzny z zaznaczonymi przekątnymi. Skrzyżowanie linii w centrum wyznacza granice kolorów: błękitnego, żółtego i różowego. Dalej kolory się przenikają.

Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2023-04-28]
OdłożONE na potem z cyklu SKONTRUM [2024-01-31-2024-04-21]

Agata Bogacka

Agata Bogacka zajmuje się głównie malarstwem, ale także rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 2001 r. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Galerii Platan w Budapeszcie, Zachęcie Narodowej  Galerii Sztuki w Warszawie, CSW w Warszawie, Centre d'Art Contemporain, Roubaix, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, BWA Awangarda we Wrocławiu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki,...

Dzieła w tej samej kolekcji
Zobacz także
Powiązane obiekty