Teresa Tyszkiewicz

Epingle 1

Udostępnij:
Datowanie: 1982
Technika: malarstwo akrylowe
Materiały: metal, płótno, farba akrylowa
Rozmiar:wys. 300 cm, szer. 150 cm, głęb. 3,5 cm
Sposób nabycia:zakup (dotacja MKiDN)
Data nabycia: 16.09.2020
Numer inwentarzowy: MS/SN/M/2096

Opis dzieła

„Épingle 1” to pierwszy obraz, w którym artystka posłużyła się szpilkami (fr. épingle). Praca nad nim była długim procesem: artystka wkłuwała dziesiątki tysięcy szpilek w stawiające opór płótno. Ponawiana tysiące razy czynność nabierała charakteru performatywnego.


Obraz Épingle 1 stanowi w praktyce artystki pierwszą pracę powstałą z wykorzystaniem szpilek (z fr. épingle). Po latach artystka opowiadała:

“We Francji zaczęłam rozwijać pomysł, który przywiozłam z kraju, czyli komponowanie obrazów ze szpilek. One po prostu mnie ścigały. Ten biedny przedmiot stał się dla mnie magiczny. Ukłucie, opór i chęć, aby go zwalczyć. Szpilka prowokuje mnie i wywołuje nowe propozycje. Jest łagodna po ujarzmieniu, ale w trakcie pracy boję się, bo jest niebezpieczna, atakująca. Może symbolizuje zmaganie z przeszkodami". 

Podobnie jak w przypadku innych prac artystki, szpilki są okazją do zmysłowej pracy z wybranym materiałem i oddziałują na cielesne odczucia widza. Praca nad nakłuwaniem płócien miała charakter procesualny - nakłuwanie setkami, tysiącami szpilek materii płótna stawiającej opór nabiera samo w sobie charakter performansu. Jak zauważa Zofia Machnicka rozmiary płótna sugerują bezpośrednie odniesienie do powierzchni ciała człowieka - skóry. Szpilki pełnią w twórczości Tyszkiewicz również rolę symboliczną. Jako przyrząd krawiecki służący do łączenia i zszywania fragmentów w całość, stają się w rękach artystki narzędziem do porządkowania chaosu. 

Katarzyna Słoboda

LogotypDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".


Wystawy

Atlas nowoczesności. Ćwiczenia (II EDYCJA) [2021-10-01-2026-10-01]
OdłożONE na potem z cyklu SKONTRUM [2024-01-31-2024-04-21]

Teresa Tyszkiewicz
Teresa Tyszkiewicz

Polska artystka, która od 1982 roku mieszkała i tworzyła we Francji. Wcześniej, w 1978, uzyskała dyplom na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Pod koniec lat 70. uczestniczyła w ruchu artystów Foto-Art. Od 1978 współtworzyła ze Zdzisławem Sosnowskim filmy i prace fotograficzne (m.in. Stałe zajęcie, 1979), by od roku 1980 podjąć samodzielną drogę twórczą. Związana z nurtem filmu eksperymentalnego, przyczyniła się do włączenia tego medium w obszar sztuki. Jest też autorką performansów, obiektów, „prac szpilkowych” oraz wielkoformatowych kompozycji reliefowych. Radykalnie subiektywna i oparta na intuicji twórczość...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Zobacz także
Powiązane obiekty