Kajetan Sosnowski

Obraz szyty szaro-czarny, z cyklu: Układy równowartościowe

Udostępnij:
Datowanie: 1978–1986
Technika: technika własna
Materiały:płótno, technika własna
Rozmiar:wys. 92 cm, szer. 92 cm
Sposób nabycia:dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”
Data nabycia: 21.08.2019
Numer inwentarzowy:MS/SN/M/2076
Dzieło dostępne na ekspozycji:tak

Opis dzieła

W cyklu „obrazów szytych” Kajetana Sosnowskiego znajdują się zarówno prace zszyte z fragmentów płótna o różnych barwach, jak i monochromatyczne.

Obraz szyty szaro-czarny składa się z czterech trójkątnych, zszytych ze sobą fragmentów surowego, lnianego płótna w kolorze jasnego ugru, dopełnionych do kwadratu blejtramu czterema trójkątnymi fragmentami płótna o barwie czarnej. Kawałki tkaniny są ułożone w stosunku do siebie w taki sposób, że ich osnowa biegnie w różnych kierunkach, dlatego każdy z fragmentów tkaniny odbija pod innym kątem światło.

Cykl „obrazów szytych” Kajetana Sosnowskiego to eksperyment sięgający granic malarstwa. W każdym z nich materiałem pracy jest lniane płótno, które zwykle stanowi podłoże obrazu. Artysta tnie je na części i zszywa, układając ich wątek i osnowę pod różnymi kątami w stosunku do blejtramu. Po naciągnięciu płótna na blejtram każda z części w inny sposób odbija światło, co daje wrażenie różnicy barwy.

Anna Saciuk-Gąsowska

Kajetan Sosnowski
Kajetan Sosnowski

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1939 roku. Tuż po wojnie, którą spędził w Siedlcach, na kilka lat związał się z Łodzią, do Warszawy wrócił w 1949 roku. Był jednym z założycieli Grupy 55, uczestniczył w wystawach w prowadzonej przez członków grupy Galerii Krzywe Koło. W 1972 roku zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim, która w 2000 roku została wcielona do Muzeum Ziemi Chełmskiej. Sosnowski wypowiadał się przede wszystkim w malarstwie, rzadziej tworzył formy przestrzenne (m.in. na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, 1965). Od końca lat 60. XX wieku poświęcił się głównie abstrakcji, badając...

Inne dzieła tego artysty / artystki
Powiązane obiekty