Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski, Adam Jurek
tytuł: Wyzwolone siły. Angelika Markul i współczesny demonizm
czas emisji: 3'24"
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2013

Opis

ms1, ul. Więckowskiego 36
6 września 2013 -- 10 listopada 2013

Skażona promieniotwórczo strefa w Czarnobylu, marsjański pejzaż pustyni Atacama w Chile, spustoszona falą tsunami Fukushima stały się miejscami, w których Angelika Markul odnajduje przejawy działania nieokiełznanych sił. Czasami niewiadomego pochodzenia, częściej wyzwolone przez błędy ludzi czy uboczne skutki ludzkich działań, siły te oddziałują na nasz świat, zazwyczaj z niszczycielską mocą. Dlatego też budzą przerażenie i postrzegane są jako demoniczne.

Angelika Markul lokuje owe niszczycielskie i nieokiełznane siły poza kulturowymi kategoriami dobra i zła, ale jednocześnie rozpoznaje ich nieodpartą moc przyciągania. Ulegając im po trosze, ukazuje je nam, a nawet do pewnego stopnia wzmacnia, by współczesny demonizm mógł się ujawnić w mieszaninie fascynacji i niepokoju.

Wykonane przez artystkę obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo zakomponowane zostaną w sposób wywołujący przejmujące doświadczenie. Wystawa nie tylko będzie stanowiła refleksję nad nieokiełznanymi siłami, ale sama będzie je również wyzwalać.

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentuje najnowsze, niepokazywane dotąd prace artystki, w tym wyróżnioną nagrodą Prix SAM 2012 „Bambi w Czarnobylu", która zostanie pokazana również w paryskim Palais de Tokyo. Praca powstała w oparciu o materiał filmowy z wyprawy artystki do strefy „zero" w okolicach elektrowni w Czarnobylu. Wśród dzieł zaprezentowane zostaną również te zrealizowane w efekcie pobytów Angeliki Markul na pustyni Atacama i w Fukushimie.

Angelika Markul -- urodziła się w 1977 roku w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Malakoff pod Paryżem. Zadebiutowała w Polsce w czerwcu 2006 roku wystawą „Sen muchy" prezentowaną w Galerii Foksal. Artystka działa aktywnie na międzynarodowej scenie sztuki współczesnej.

Do najważniejszych projektów indywidualnych, które zrealizowała w Polsce należą: „La Clarté Souterraine", CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2007), „Nów", CSW Znaki Czasu w Toruniu (2009)  oraz jej ostatnie wystaw w Galerii Labirynt w Lublinie oraz „Polowanie" w białostockiej Galerii Arsenał (2012). Brała także udział w wystawach zbiorowych, m.in.: „Ponowoczesność i życie wieczne", Miejska Galeria Arsenał, Poznań (2007), „Pamięć tej chwili z perspektywy lat, które miną", Fabryka Schindlera, Kraków (2007), rzeźba/performance „Iceberg", w czasie otwarcia CSW Znaki Czasu, Toruń (2008), „Wolność od-zysku", Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2009), „Podążaj za białym królikiem", Bunkier Sztuki, Kraków (2010), Focus Łódź Biennale (2010).

W ramach wystaw zbiorowych oraz pokazów indywidualnych prezentowała swoje prace w wielu ważnych instytucjach artystycznych na świecie, m.in. wielokrotnie w Paryżu i wielu innych miastach Francji, w Niemczech (Berlin, Dortmund), we Włoszech (Turyn, Wenecja), w Szwajcarii (Lugano, Locarno) ponadto w Londynie, Madrycie, Trondheim, Montrealu czy Jokohamie. W tym roku zaprezentowała m.in. „Installatione Monumentale" w  Domaine départamentale de Chamarande.

Kurator: Jarosław Lubiak