Andrzej Kwietniewski

Andrzej Kwietniewski

30.06.1951

Polski plastyk, założyciel i członek intermedialnej grupy artystycznej Łódź Kaliska, scenograf i twórca filmów. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, następnie asystent Akademii Medycznej. Posiadacz dyplomów mistrzowskich z fotografii i krawiectwa.

W 1979 roku był jednym z założycieli (z Markiem Janiakiem, Andrzejem Świetlikiem, Andrzejem Wielogórskim i Adamem Rzepeckim) awangardowej grupy plastycznej Łódź Kaliska.

Według Ryszarda Kluszczyńskiego filmy Kwietniewskiego i Janiaka to reaktywacja poetyki dadaistycznej w synergii z happeningiem i performance. Robić sztukę (1984), Freiheit, nein danke (1989) preferują nieruchomy plan, montaż poklatkowy, „niechlujność” obrazu oraz dowodzą, że testowanie wytrzymałości percepcji widza na efekty dźwiękowe i wizualne, charakterystyczne dla kina strukturalnego, powinno być rozwijane aby nie zapomnieć o naturze tworzywa filmowego tak udatnie ukrywanego w produkcjach komercyjnych. Filmy zrealizowane z Markiem Janiakiem :  Buty; Pamiętam, Pamiętam;    Kolej na Film;    Summa, Summarum.

 W 2002 roku na festiwal Camerimage przez pół roku kolorował film Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie braci Lumière (był to dar grupy Łódź Kaliska dla Instytutu i Muzeum Braci Lumière w Lyonie). Nie wykonał jednak pracy do końca, niepokolorowane zostało ostatnie 7 sekund filmu.

Od 2008 ze względu na stan zdrowia, nie bierze udziału we wspólnych działaniach grupy Łódź Kaliska   i zgodnie z nowym statutem posługuje się obecnie tytułem: członek Łodzi Kaliskiej w stanie spoczynku (od 23 marca 2007). 30 października 2007 odbyła się pierwsza wystawa grupy Łódź Kaliska bez udziału Kwietniewskiego. W ramach działalności artystycznej poza grupą napisał powieść kryminalną Blondynka z miasta Łodzi (2008).

Ryszard Rau

Andrzej Kwietniewski
Andrzej Kwietniewski, fot. archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi
Dzieła