Bogusław Schaeffer (Schäffer)

Bogusław Schaeffer (Schäffer)

06.06.1929 - 01.07.2019

Bogusław Schaeffer to jeden z pierwszych kompozytorów w Polsce zajmujący się muzyką elektroniczną, muzykolog, dramaturg, i pedagog. Był też grafikiem, a w wielu spośród jego partytur dużą rolę odgrywała sfera wizualna. Twórczość Schaeffera stanowi niezwykle ciekawy przypadek łączenia w jednym dziele elementów należących do różnych porządków. Był również autorem happeningów oraz teatru instrumentalnego.

Należał do najważniejszych i najbardziej oryginalnych osobowości w polskim świecie muzycznym. Od początku drogi twórczej był kierującym się awangardowym etosem nonkonformistą, nowatorem i odkrywcą nowych dróg. Jak o sobie pisał, jego celem było „tworzenie za pomocą nowych i najnowszych środków estetycznie doniosłej muzyki”.

Urodził się w 1929 we Lwowie, zmarł w 2019 roku w Salzburgu. W 1965 jako jeden z pierwszych podjął współpracę ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie powstawały jego kompozycje elektroniczne. Zrealizował tam również kilka ścieżek dźwiękowych do filmów o sztuce, w tym o Magdalenie Abakanowicz i Władysławie Strzemińskim. Temu ostatniemu poświęcił również jedną z autonomicznych kompozycji zrealizowanych w SEPR. Napisał około 550 utworów muzycznych.

Pracował również jako muzykolog. Był autorem szeregu publikacji popularyzujących nową muzykę. W 1958 roku opublikował przełomową książkę Nowa muzyka. Problemy współczesnej techniki kompozytorskiej, następnie także monografię Klasycy dodekafonii, dwutomowy leksykon kompozytorów XX w., a w latach 70. unikalną pozycję Wstęp do kompozycji, będącą podręcznikiem do komponowania nowej muzyki. Był zastępcą redaktora naczelnego "Ruchu Muzycznego”, a w latach 1967-73 wydawał periodyk „Forum Musicum". Od 1955 obok kompozycji i muzykologii zajmował się także dramatopisarstwem. Od 1980 napisał ponad 40 sztuk teatralnych, cieszących się dużą popularnością.

Daniel Muzyczuk

Bogusław Schaeffer (Schäffer)
Bogusław Schaeffer. Fot. Michał Korta. Dzięki uprzejmości Ery Schaeffera.
Dzieła