Erich Fuchs
Niemiecki malarz, rysownik, grafik. Przez wiele lat żył i tworzył w Sudetach. Jego prace dokumentują codzienność pracy i zwyczaje górali.
W latach 1904–08 odbył praktykę u litografa, a także zajęcia wieczorowe w Szkole Przemysłu Artystycznego w Magdeburgu. Następnie ukończył jeden semestr dzienny studiów w Magdeburgu (1908/09 - jako wolny student), studia w Akademii w Lipsku (1909–1914) i u austriackiego grafika Aloisa Kolba. Od 1914 roku mieszkał w Gruszkowie (Bärndorf), skąd wędrował przez Karkonosze. W 1916 roku artysta przebywał w Dreźnie, gdzie odbył kursy z anatomii zwierząt. W tym samym czasie powstał cykl graficzny Śląscy Górale/Schlesische Bergvolk. W 1924 roku Fuchs przedstawiony został Gerhartowi Hauptmannowi, który zaaprobował zilustrowanie przez niego swojego dramatu Tkacze (do 1928 roku wykonał 157 akwafort prezentowanych w sześciu tekach). W 1923 roku przeniósł się do Hain (Gajnik) koło Bystrzycy Kłodzkiej. Od 1931 datuje się trwająca całe życie przyjaźń z niewidomym malarzem Hannsem Fechnerem. W 1938 roku miały miejsce duże zakupy jego dzieł przez kolekcjonerów i mecenasów, które umożliwiły budowę własnego muzeum w Hain. W październiku 1945 roku, kiedy Hain trafia w granice Polski, ze względu na niemieckiego pochodzenie traci dom i dorobek życia z około 2750 studiami. Wypędzony ze Śląska w 1948 roku, po czasowym pobycie w Lindlar, osiadł w Marburgu nad Lahną.
Fuchs zostawił po sobie ogromną spuściznę z rysunkami, akwarelami i poprawnymi technicznie akwafortami oraz akwatintami, a przede wszystkim naturalistycznymi scenami rodzajowymi z życia chłopów, rzemieślników i sudeckich górali. Obrazy kostiumowe i portrety, charakteryzują się precyzyjnie obserwowanymi i zazwyczaj bogatymi detalami. Dzięki tym detalom twórczość Fuchsa posiada wysoki poziom dokumentacji folklorystycznej.
Ryszard Rau