Mykola Ridnyi

Mykola Ridnyi

1985

Mykola Ridnyi (Mykoła Ridnyj) urodził się w 1985 r. w Charkowie, w Ukrainie. Mieszka i pracuje w Kijowie. W 2008 r. ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W praktyce artystycznej posługuje się różnymi mediami, poczynając od działań performatywnych w przestrzeni publicznej, przez instalacje o charakterze site-specific i rzeźbę, po krótkometrażowe filmy i filmowe eseje, które stanowią obecnie istotny element jego praktyki. Ridnyj jest również kuratorem międzynarodowych wystaw na Ukrainie m.in. "Po zwycięstwie" (Centrum Sztuki Współczesnej im. Jermiłowa, Charków, 2014), "Nowa historia" (Muzeum Sztuki w Charkowie, 2009). 

Od roku 2017 wchodzi w skład redakcji pisma „Prostory” o sztukach wizualnych, przestrzeni i społeczeństwie. W 2019 zapoczątkował projekt “Uzbrojeni i niebezpieczni” będący multimedialną platformą łączącą środowisko sztuki wizualnej i eksperymentalnej reżyserii. Jest laureatem licznych nagród i stypendiów artystycznych m.in. 2021 - Künstlerhaus Büchsenhausen, w Innsbrucku, 2019 -Stypendium Junge Akademie scholarship, Akademie der KünsteBerlin, DE |Villa Serpentara, residency program,Olevano Romano 2017, 2016 - IASPIS Stockholm. W 2015 stypendysta programu Gaude Polonia. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Malewicza, trzykrotnie do nagrody PinchukArtCentre Prize. 

Jego twórczość prezentowana była m.in. w GRAD Gallery, Londyn; Pinakothek der Moderne, Monachium (2016); GfZK, Lipsk; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Galerii DAAD, Berlin; Instytucie Studiów Afrykańskich, Moskwa; Centrum Sztuki i Mediów, Karlsruhe oraz w ramach Biennale w Kijowie (2015), a także 55. I 56. Biennale w Wenecji. Jego prace należą do kolekcji Pinakothek der Moderne, Monachium; n.b.k., Berlin; Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Fundacji V-A-C, Moskwa i innych.

 

Dzieła