Zdzisław Jurkiewicz

Zdzisław Jurkiewicz

1931 - 2012

Urodzony w Wolsztynie malarz, fotograf i poeta. Był jednym z twórców tak zwanej wrocławskiej awangardy. W swoich pracach szczególną uwagę zwracał na to, co nas otacza. Prowadził obserwacje otoczenia, którymi inspirował się w swoich pracach. Początkowo malował dynamiczne kompozycje o intensywnych kolorach. Do takich dzieł zaliczają się jego cykle: "Stawy", "Mutacje" czy "Agresje". Artysta pisał o malarstwie jako o śladach aktywności twórczej artysty. Tworząc cykl "Strefy", który składał się ze znoszących podział na figurę i tło płócien pokrytych równomiernie rozprowadzoną farbą, wprowadził koncepcję „kształtu ciągłości”. 

Kontynuował ją w swoich późniejszych pracach, również w poezji. Zaczął pisać w 1978 roku, ale jego pierwszy tomik poezji zatytułowany "Tylko jedynie zawsze" ukazał się dopiero w 1991. 

Wybrane wystawy:  Galeria KMPiK, Wrocław (1959); "Stażewski, Chwałczyk, Jurkiewicz, Rosołowicz", Galeria Pod Moną Lizą, Wrocław (1969); Muzeum Sztuki, Łódź (1974); "Poljska Avangarda", Galeria Centrum Studenckiego, Zagrzeb (1975); XVI Międzynarodowe Biennale Sztuki, São Paulo (1981); "Współczesne malarstwo Wschodniej Europy i Japonii", Yokohama, Osaka (1981); "Présences polonaises", Centre Georges Pompidou, Paryż (1983).

Dzieła