January Suchodolski

Scena batalistyczna

Udostępnij:
Datowanie: 1868 r.
Technika: malarstwo olejne
Materiały: płótno, farba olejna
Rozmiar:wys. 68 cm, szer. 97 cm
Sposób nabycia:zakup
Data nabycia: 13.09.1977
Numer inwentarzowy: MS/SP/M/443

Opis dzieła

Audiodeskrypcja

Obraz: Scena batalistyczna

Autor: January Suchodolski 

Rok powstania: 1868

Technika: olej na płótnie

Wymiary: wysokość: 68 cm, szerokość 97 cm

Linia horyzontu przebiega w połowie wysokości płótna. Niebo zasnute jest szarymi chmurami. Centrum kompozycji zajmują ruiny domu – fragment z piecem i kominem. Przy ruinach dwóch jeźdźców na jasnych koniach. Żołnierze mają na sobie granatowe spodnie z czerwonymi lampasami oraz granatowe kurtki. Na ramionach jasne płaszcze. Białe rękawiczki. Na głowach wysokie czapki z kwadratowym czerwonym denkiem. Uzbrojeni są w karabiny i lance 
z proporczykiem. Jeden z jeźdźców znajduje się przed ruinami. Zwrócony jest ¾ w prawo. Głowę kieruje delikatnie w lewo, w głąb obrazu. W kierunku pola znajdującego się za ruinami. Na polu piechota – trzy pary żołnierzy. Bliżej pozostałości domu mogiła z krzyżem. Drugi żołnierz znajduje się po lewej stronie ruiny. Zwrócony jest w prawo, w głąb obrazu. Na dalszym planie kilku ułanów. Na pierwszym planie leży dwóch żołnierzy oraz koń. Jeden z poległych ma mundur granatowy, drugi niebieski. Jego kurtka ma złote dekoracyjne pasmanteryjne zapięcie składające się z pętli i guzików.  

Wystawy

200. lecie urodzin Zygmunta Krasińskiego

Bibliografia

Ertman, Marta, Malarstwo polskie od XVII do początku XX wieku w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódź : Muzeum Sztuki w Łodzi, 2009.

January Suchodolski
Zobacz także