„Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”

Czwarta sala: opis wnętrza oraz audiodeskrypcja wybranych prac.

OPIS SALI: Przed Tobą wejście do niewielkiej salki na planie prostokąta. Przeciwległa ściana jest oddalona o około dwa metry, boczne po półtora metra. W tej przestrzeni zaprezentowane zostały dwie prace Witolda Wojtkiewicza. Na ścianie na wprost praca nosząca tytuł „Za murem”. Na ścianie po prawej akwarela „Zaduszki”.  


Obraz: „Za murem"

Autor:  Witold Wojtkiewicz
Rok powstania:  1906
Technika: olej na płótnie
Wymiary: Wysokość  37 cm, szerokość  51 cm

Obraz przedstawia ogród w pochmurny dzień. Utrzymany jest w ponurych odcieniach zieleni, brązu i szarości z akcentami czerwieni i żółci. Na pierwszym planie, w prawej części obrazu znajdują się dwie postaci. Jedna za drugą. Ich proporcje są karykaturalnie zdeformowane, dlatego trudno określić, czy to dorośli mężczyźni, czy raczej chłopcy. Postaci zwrócone są do nas lewym profilem. Poruszają się po ogrodowej ścieżce biegnącej równolegle do dolnej krawędzi obrazu. Pierwsza ciągnie małą platformę na kółkach, na której stoi druga. Postać ciągnąca wózek ubrana jest w czarny, długi płaszcz. Na szyi ma czerwoną chustkę. Na głowie jasny kapelusz, nasunięty bardzo głęboko – aż na nos. Postać stojąca na wózku ma nieproporcjonalnie dużą, łysą głowę. Ubrana jest w brązową kurtkę i czarne spodnie. W rękach trzyma lejce, owinięte dookoła pasa pierwszej postaci. Na drugim planie trawnik poprzecinany alejkami oraz niewyraźnie zaznaczone rośliny: kwiatowe rabatki i niskie drzewa. W tle widoczny jest  brązowy mur otaczający ogród. Scena ma bardzo zagadkowy charakter. Choć czynność, którą wykonują postaci może wydawać się zabawą, to nie okazują radości.


Obraz: „Zaduszki"
Autor:  Witold Wojtkiewicz
Rok powstania: niedatowany
Technika: akwarela, papier
Wymiary:  wysokość  37 cm, szerokość  51 cm

Obraz przedstawia kilkanaście postaci. Scenerią jest gwieździsta noc. Na pierwszym planie znajduje się dwóch mężczyzn. Ukazani są do wysokości kolan. Siedzą bardzo blisko siebie. Za nimi znajduje się  niski krzyż. Widzimy górną jego część. Po prawej i lewej stronie krzyża kilka roślinek. Ta partia obrazu utrzymana jest w jednolitej beżowo-brązowej kolorystyce. Za krzyżem pozostałe postaci. Znajdują się w kręgu. Oświetla je od dołu pomarańczowe światło. Wśród nich młoda dziewczyna w białej sukni z czerwonym paskiem. Ręce trzyma z tyłu. Stoi za nią mężczyzna w ciemnym ubraniu i czarnej czapce z daszkiem i z czerwonym otokiem. Spogląda na dziewczynę lekko się pochylając i wychylając. Ręce wyciąga w stronę rąk kobiety. Wśród zgromadzonych znajduje się kilka ubranych kościotrupów. Jeden unosi lewą nogę i rękę. Prawą rękę zakłada za głowę. Inny trzyma przedmiot podobny do buławy. Jeden z mężczyzn ma na głowie hełm zakończony szpikulcem. Ktoś inny trzyma biało czerwoną flagę. W lewym dolnym narożniku sygnatura „W. Wojtkiewicz".