„Widziałem prawdziwe arcydzieło. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi”

Opis ogólny wystawy.

Wystawa mieści się na terenie Muzeum Pałac Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72, w budynku dawnej powozowni. Wejście na teren muzeum – kordegarda – znajduje się na rogu ulicy Przędzalnianej i Tymienieckiego. Furtka poprzedzona jest stopniem. Kasa znajduje się za przeszklonymi drzwiami.
Po wyjściu z kasy, na lewo, dwa stopnie w dół. Gdy znajdziesz się przed kordegardą idź na lewo.

Po kilkuset metrach budynek Galerii Sztuki Dawnej poprzedzony krawężnikiem. Drzwi do galerii mają około trzech metrów wysokości, są szklane, jednoskrzydłowe. Po lewej i prawej stronie otwarte skrzydła zewnętrznych drewnianych drzwi. Wejście do galerii osłonięte szklanym dachem i szklanymi ściankami bocznymi. W drzwiach próg. Po wejściu do budynku, na wprost, znajduje się stolik. Spotkasz tu obsługę Muzeum. Na lewo drzwi do toalety. Między stolikiem i toaletą znajduje się metalowy filar.

Na ścianie po prawej stronie drzwi do toalety umieszczono pierwszy człon tytułu wystawy: „Widziałem prawdziwe arcydzieło" oraz informacje o twórcach ekspozycji. Kuratorka: Dorota Berbelska, koordynacja wystawy: Monika Wesołowska, identyfikacja wizualna: Polkadot Studio Graficzne, koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer.

Cztery sale ekspozycyjne rozmieszczone są wokół holu wejściowego. Wystawę rozpoczynamy zwiedzać od dużej sali znajdującej się na lewo od wejścia. Wejście poprzez automatycznie rozsuwane drzwi. Przy wejściach i przejściach z sali do sali znajdują się na ścianie tabliczki informacyjne z kodami QR odsyłającymi do audiodeskrypcji danego wnętrza oraz wybranych dzieł prezentowanych w danej przestrzeni. Pod tabliczką, na podłodze punkt uwagi.
W pierwszej sali tabliczka znajduje się za drzwiami, na ścianie po lewej. Wszystkie ścianie we wnętrzu Galerii są w kolorze bieli z domieszką szarości.