Archiwa dźwiękowe. Wykład

Udostępnij:
tytuł: Archiwa dźwiękowe. Wykład
autor: fot. Aneta Błaszczyk-Smolec
rodzaj wydarzenia: Edukacja
termin wydarzenia: 27.06.2024
miejsce wydarzenia: ms1, Gdańska 43
kurator: prowadzący: Maciej Cholewiński

Opis

Muzeum Sztuki w Łodzi zbiera również dźwięki! Opowieść o nagraniach znajdujących się w zbiorach Działu Dokumentacji Naukowej jak i kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi w ogóle. Na jakich nośnikach zostały utrwalone? Czy da się je jeszcze odtworzyć? Jakie brzmienie miał głos Ryszarda Stanisławskiego, a jaki Władysława Hasiora? O czym dyskutowali drukarze – uczniowie Władysława Strzemińskiego na spotkaniu w muzealnej bibliotece w 1974 roku?

Muzeum od zawsze pełne muzyki?

Najbliższe „Spotkanie na antresoli" będzie nieco inne niż poprzednie. Dlaczego? Zabrzmi na nim muzyka, ożyją głosy z przeszłości; kilka słów powie legendarny dyrektor Ryszard Stanisławski, wypowie się Julian Przyboś, o początkach Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r." opowie Henryk Stażewski, Antoni Starczewski zagra na skrzypcach. Porozmawiają ze sobą drukarze – uczniowie Władysława Strzemińskiego, Władysław Hasior wyjaśni na czym polega teatralna atrakcyjność jego prac.

Będzie też występ na żywo – prowadzącego spotkanie Macieja Cholewińskiego, który odpowie na pytanie kiedy muzyka pojawiła się w muzeum? Czy była w nim przed wojną? Kto grał i tańczył na scenie ustawionej na dziedzińcu, a kogo przeboje grano na cały regulator w Sali Neoplastycznej. Przedstawi legendy polskiej muzyki współczesnej, których dzieła posiada w swoich zbiorach Muzeum Sztuki: Zygmunta Krauze, Bohdana Mazurka, Eugeniusza Rudnika.

Pokaże też jak zmieniali się melomani: kto oglądał słynną orkiestrę Edwarda Ciukszy, a kto koncert niemniej słynnego zespołu 19 Wiosen i jak wyglądała publiczność na otwarciu wystawy artystów z grupy Laibach. „Itede, itepe", jak napisała w tekście swojej łódzkiej piosenki - „Okularnikach" Agnieszka Osiecka…

Elementy powiązane - obiekty
1 2 3 4