Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]

Udostępnij:
autor: Realizacja: HaWa
tytuł: Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]
czas emisji: 00:06:26
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, HaWa
rok: 2021

Opis

Joseph Beuys w 1981 roku przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi dar. Ofiarowując tysiąc obiektów spakowanych w skrzyni, podzielił się istotnym dla siebie zbiorem symboli i znaczeń. Marek Sobczyk po 40 latach od wydarzenia, w odpowiedzi na nie, konstruuje swój zestaw znaków, odwołując się jednocześnie do obrazów na co dzień oglądanych przez nas w internecie. Komunikaty w nim zawarte mogą być zatem czytelne dla każdego, kto sięga po współczesne media. Wystawa Marka Sobczyka "Podróż-podrut. [Polentransport]" jest piątą odsłoną cyklu "Prototypy", w której zaproszone artystki i artyści na nowo interpretują dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

W przestrzeni wystawy "Prototypy 05: Marek Sobczyk. Podróż-Podrut [Polentransport]" podążamy za meandrującą instalacją, prowadzącą do kolejnych obrazów. Konstrukcja stworzona ze 180 metrów ocynkowanego drutu jest artystycznym hołdem złożonym Katarzynie Kobro. Praca jest częścią wieloletniego projektu Marka Sobczyka "muzeum w cudzysłowie", w ramach którego artysta wchodził w dialog z pracami takich twórczyń i twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Stanisław Dróżdż, James Joyce, Jeff Koons, Kazimierz Malewicz i Roman Opałka. Na wystawie "Podróż-Podrut [Polentransport]" artysta dialoguje z Katarzyną Kobro, "Solaris" Stanisława Lema, oraz Josephem Beuysem, na którego osławiony dar z 1981 roku postanawia spojrzeć krytycznym okiem.

W Muzeum Sztuki w Łodzi, z pomocą ekipy technicznej, Sobczyk wygiął pręt, zgodnie z ciągiem Fibonacciego w proporcji 3:5:8, w kształty inspirowane rzeźbami Kobro. Drut prowadzi przez 8 stacji, których formy przywodzą na myśl sondy kosmiczne, budki telefoniczne czy latawce. Każda z nich składa się z 5 obrazów. Malarstwo Marka Sobczyka zaprasza do przyglądania się fragmentom rzeczywistości z odpowiednim dystansem i poczuciem humoru. Znalezione w internecie tabloidowe teksty, zdjęcia, czy memy stają się dla artysty pretekstem do budowania podatnej na zmiany ikonografii naszych czasów.

Marek Sobczyk - urodził się w 1955 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Malarz, projektant i teoretyk. Studiował malarstwo w latach 1975–1980 w warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni Stefana Gierowskiego. Był jednym z założycieli Gruppy i współtwórcą czasopisma "Oj Dobrze Już". W malarstwie posługuje się elementami ekspresji koloru, rysunku, tematu i funkcji. W swojej praktyce artystycznej opracowuje zagadnienia m.in. krytyki, propagandy i polityki, parafrazuje także religijne wątki ikonograficzne. Na wielu obrazach pojawia się tekst, będący ważnym elementem kompozycji. W latach 1979–1986 twórczość Sobczyka stanowiła komentarz do sytuacji społeczno-politycznej Polski. Zajmuje się również projektowaniem graficznym i typografią (w latach 1990–2004 działał w spółce Zafryki z Piotrem Młodożeńcem). Od 2003 r. realizuje swój wieloletni projekt "muzeum w cudzysłowie". Kuratorką wystawy jest Hanna Wróblewska, zaś kuratorką ze strony Muzeum Sztuki w Łodzi Anna Łazar.

Zasoby - elementy zespołu
Elementy powiązane - obiekty
Elementy powiązane - dzieła