Spotkania na antresoli: Andrzej Miastkowski i Wspólnota Leeeżeć.

Udostępnij:
tytuł: Spotkania na antresoli: Andrzej Miastkowski i Wspólnota Leeeżeć.
autor: Fot. Marta Pierzchała
rodzaj wydarzenia:
termin wydarzenia: 24.10.2019
miejsce wydarzenia: ms1, Więckowskiego 36, czytelnia na antresoli
kurator: Maciej Cholewiński

Opis

Wspólnota Leeeżeć według jednych powstała w 1979 roku na kongresie iluzjonistycznym w Łodzi. Inni twierdzą, że kiedy indziej i w Choszcznie k. Szczecina. Krąży też wersja, że założyli ją studenci kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego podczas zlotu Ruchu Wolność i Pokój oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego w Lubieszewie w 1989 roku. Kilkunastoosobowy skład grupy jest zmienny, ale jej centralną postacią pozostaje do dziś Andrzej Miastkowski występujący pod pseudonimem Egon Fietke.

Członkowie Wspólnoty Leeeżeć współtworzyli Galerię Działań Maniakalnych – „diecezję łódzką” Pomarańczowej Alternatywy, której niezapomnianymi wodzirejami byli Krzysztof Skiba i Tomasz Gaduła-Zawratyński. Na burzliwym przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku urządzali w Łodzi zdarzenia uliczne, podczas których absurd gonił absurd, a występujących i widzów – milicja. Wkrótce jednak okazało się, że upadły komunizm i nowa rzeczywistość przestały być atrakcyjne jako źródło inspiracji. Wspólnota rozpoczęła więc podróż ku nowym obszarom sztuki: kolejne wystąpienia grupy polegały na aranżowaniu mistycznych przestrzeni, budowaniu olbrzymich instalacji przypominających archaiczne, olbrzymie zwierzęta – pokazom niemal zawsze towarzyszyła mroczna muzyka i światło ultrafioletowe, wydobywające na jaw malowane wszędzie tajemnicze symbole, znaki, hasła, przedstawienia zwierząt czy postaci.


Spotkania na antresoli to cykl spotkań otwartych dla młodzieży, dorosłych i seniorów wtajemniczający w zasoby biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkania odbywają się w każdy ostatni lub przedostatni czwartek miesiąca o godzinie 18.00 w czytelni na antresoli Muzeum Sztuki w Łodzi.

Elementy powiązane - obiekty