Łódź i województwo łódzkie w świetle fotografii

Udostępnij:
tytuł: Łódź i województwo łódzkie w świetle fotografii
autor:
rodzaj wydarzenia: Dokumentacja wystawy
termin wydarzenia: 03-24.11.1935
miejsce wydarzenia: Miejskie Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów, pl. Wolności 1
kurator:

Opis

W literaturze poświęconej Miejskiemu Muzeum Historii i Sztuki im. J. i K. Bartoszewiczów odnotowane jest otwarcie muzeum, istnienie kolekcji grupy „a.r.”, a także udostępnienie widzom daru łódzkiego fabrykanta Eiserta.  Nie ma jednak żadnej wzmianki o wystawach czasowych organizowanych przez tę instytucję przed 1939 rokiem.  Jednak także takie wystawy musiały się odbywać. Zachował się ślad jednej z nich. Była to wystawa ,„Łódź i województwo łódzkie w świetle fotografii”, zorganizowana przez Łódzki Klub Fotografów w 1935 roku. 

Fotografia sali, w której zaprezentowano najlepsze prace pochodzi z „Orędownika: ilustrowanego dziennika narodowego i katolickiego” z 11 listopada 1935 roku.

Wernisaż otworzył prezes Klubu Miłośników Fotografii o nazwisku Kozłowski, który powiedział, że "choć Łódź nie cieszy się opinią pięknego miasta, to jednak ma naprawdę wiele swoistego uroku – jeno trzeba urok ten dojrzeć”. Na wystawie „zgromadzono ogółem czterysta przeszło eksponatów, a wystawców trzydziestu trzech. Wszystkie odbitki robione są jedną techniką – brom”. 

Za najlepsze recenzent uznał prace Józefa Jenysta, Waldemara Rode, Jerzego Bogdanowa (Bogdanowicza?), Brunona Kozłowskiego, ale sąd konkursowy przyznał pierwszą nagrodę G. Kirylukowi („Gaz”), drugą W. Rode („Plac Wolności zimą”), a trzecią J. Bogdanowicza („Stary spichrz w Sulejowie”). 

„Ilustrowana Republika”  w artykule „Zamknięcie wystawy fotograficznej" z 27 listopada 1935 poinformowała: " W niedzielę wieczorem nastąpiło zamknięcie pierwszej wystawy fotograficznej regjonalnej, urządzonej staraniem Klubu Miłośników Fotografji w Łodzi [w Miejskim Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów]. Wystawa trwała trzy tygodnie i zwiedziło ją przeszło 3200 osób, w tem 1700 młodzieży szkolnej. Przeznaczone do wylosowania obrazy – w liczbie dziesięciu – przypadły posiadaczom następujących katalogów: Katalog Nr. 22 – obraz Nr. 165. Katalog Nr. 49 – obraz Nr. 140 [...] Wygrane obrazy są do odebrania w firmie fotograficznej Alfreda Pippla, Nawrot 2, za okazaniem odnośnych katalogów”.


Maciej Cholewiński