Jak to widzisz?

Udostępnij:
tytuł: Jak to widzisz
autor: Fot. Anna Taraska
rodzaj wydarzenia: Wernisaż
termin wydarzenia: 07.12.2018-31.03.2019
miejsce wydarzenia: Muzeum Pałac Herbsta (ul. Przędzalniana 72)
kurator: Sabina Bałulis, Natalia Bartczak, Ewa Gaj, Katarzyna Kaleta, Magdalena Knapowska-Niziołek, Emiliana Konopka, Damian Krakowiak, Marta Motyl, Michalina Peruga, Paulina Stencel

Opis

Ta wystawa to część niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarty plebiscyt. Każdy mógł w nim wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawie zaprezentowano czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.
Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym głosujący mogli napisać teksty uzasadniające wybór. Spośród nich jury wskazało najciekawsze, a ich autorki i autorów nagrodzono udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.
Zespół kuratorski koncentrował się na symbolicznych znaczeniach świata przedstawionego w dziełach oraz wielości możliwości interpretacyjnych wynikających z indywidualnego spojrzenia odbiorców. Obrazy ze zbiorów polskiej sztuki z XIX i pocz. XX wieku udało się połączyć w płynną narrację dzięki wyodrębnieniu pięciu głównych motywów, które sugeruje podział kolorystyczny przestrzeni wystawy. I tak natura, stała się pretekstem do analizy roli światła nie tylko w przyrodzie, ale też w procesie widzenia portrety opowiadały historie życia bohaterów, a także nakreślały relacje pomiędzy malarzem a modelem, żywioły przeplatały się ze stanami emocjonalnymi i wprowadzały widza w świat fantazji, a całość ekspozycji zamykała symbolika nocy i mroku.
Sposób, w jaki obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, to tylko jedno z wielu potencjalnych rozwiązań. Pytanie „Jak to widzisz?" było otwarte przez cały okres trwania wystawy.

Elementy powiązane - obiekty