Artyści do centrum, patologia do kontenerów - spotkanie z Hanną Gill-Piątek

Udostępnij:
tytuł: Artyści do centrum, patologia do kontenerów - spotkanie z Hanną Gill-Piątek
autor: Hanna Gill-Piątek
rodzaj wydarzenia: spotkanie
miejsce wydarzenia: ms2, sala audiowizualna
termin wydarzenia: 28.11.2017
czas emisji: 1:40:23
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi
adnotacja:

Opis

Hanna Gill-Piątek - ekspertka w zakresie rewitalizacji, działaczka społeczna i polityczna, publicystka, studentka Akademii Sztuki w Szczecinie, tak opisała swoją pracę dyplomową:

“Szczecińska radna niezrzeszona Małgorzata Jacyna-Witt zwołała konferencję prasową. Radna ma jasny program na centrum Szczecina. Chce budowy osiedla kontenerowego jako swego rodzaju kolonii karnej dla mieszkańców śródmieścia, których nazywa patologią. Zamiast nich w kwartałach chciałaby widzieć artystów. Dziś jako studentka Akademii Sztuki, mając na koncie pewien dorobek w tej dziedzinie, postanowiłam wyjść naprzeciw obu tym życzeniom. Jestem bowiem stałą mieszkanką zdegradowanej części śródmieścia w zupełnie innym mieście, w Łodzi, w którym moich sąsiadów i mnie określa się tym samym wyrazem: patologia. Zgodnie z życzeniem Pani Radnej w dniach 25-28 września 2017 r. jako artystka na kilka dni zamieszkam w samym centrum Szczecina, a jako patologia zamieszkam w kontenerze. Wszystkich, którzy chcą doświadczyć, jak wygląda przebywanie lub nocleg w nieogrzewanym baraku, proszę o wcześniejszy kontakt na priv. Podczas mojego pobytu udzielam również bezpłatnych porad z zakresu mieszkalnictwa i rewitalizacji, w czym zawodowo się specjalizuję.”

Projekt “kontenerowy” prostym artystycznym gestem pozwolił naświetlić zagadnienia omawiane na dziesiątkach konferencji dotyczących tego, jak planować zmiany urbanistyczno-społeczne, które czeka wiele polskich miast, w tym Łódź.

Hanna Gill-Piątek – ekspertka w zakresie rewitalizacji, działaczka społeczna i polityczna, publicystka. Od 2005 roku działa w ruchach miejskich, jest związana z Partią Zielonych, członkini Kongresu Ruchów Miejskich. W latach 2011–2014 prowadziła Świetlicę Krytyki Politycznej w Łodzi. Do 2016 roku pracowała w Urzędzie Miasta Łodzi, prowadząc projekt pilotażowy przygotowujący Łódź do procesu rewitalizacji, którego efektem jest pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o tej tematyce. Później objęła stanowisko dyrektorki Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obecnie współpracuje z samorządami w ramach programów ministerialnych. Autorka, wraz z Henryką Krzywonos, książki „Bieda. Przewodnik dla dzieci” (2010).

Spotkanie poprowadził:
dr hab. Paweł Możdżyński – socjolog, bada strukturalne i antystrukturalne wymiary funkcjonowania sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki w przestrzeni miejskiej. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, jest założycielem i kierownikiem Pracowni Socjologii Sztuki w Przestrzeni Publicznej.