Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski, Katarzyna Szklarek
tytuł: Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności
czas emisji: 3'14''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 12.06.2016

Opis

Osią narracyjną ekspozycji była opowieść o krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, jednej z najstarszych polskich uczelni artystycznych, która znacząco wpływała na kształt malarstwa w drugiej połowie XIX wieku. W pierwszej części wystawy dominowały wątki związane z twórczością Jana Matejki i jego zbiorami kolekcjonerskimi, druga zaś była poświęcona wybitnym malarzom: uczniom mistrza oraz profesorom krakowskiej akademii. 


Jan Matejko (1838–1893), bodajże najbardziej rozpoznawalny polski malarz, był postacią szczególnie ważną dla krakowskiego środowiska artystycznego. Jego przywołujące znaczące wydarzenia historyczne obrazy były niezwykle cenione już przez współczesnych artysty. Stworzony przez Matejkę obraz historii ugruntowywał narodową tożsamość Polaków. W 1873 r. malarz został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Funkcję tę pełnił przez dwadzieścia lat, inicjując nowe kierunki rozwoju uczelni.

Wśród prezentowanych na wystawie dzieł pędzla Jana Matejki znalazły się między innymi: „Otrucie królowej Bony” (1859), „Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie” (1859), „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III” (1867). Ponadto można było obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji stanowiły pokazywane po raz pierwszy w Łodzi zbiory malarza. Zgromadzona przez niego jedyna w swoim rodzaju kolekcja odzwierciedla zamiłowanie Matejki do historii i zabytków. Na wystawie zaprezentowano elementy strojów, biżuterię czy wyroby rzemiosła artystycznego

Kuratorka wystawy: Dorota Berbelska
Koordynacja wystawy: Rafał Kupiński


Elementy powiązane - obiekty