Film

Salon de Fleurus

Udostępnij:
autor: Realizacja: Wojciech Dzięcioł, Michał Grzeszczakowski, Katarzyna Szklarek
tytuł: Salon de Fleurus
czas emisji: 3'43''
produkcja: Muzeum Sztuki w Łodzi, Opus Film
rok: 2016

Opis

ms¹, ul. Więckowskiego 36

18 marca 2016–15 maja 2016

Salon de Fleurus" jest dziełem na temat sztuki i historii sztuki. Jest współczesną rekonstrukcją paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, działającego pod tym adresem od 1904 do 1934 roku. Projekt ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań młodych, zdobywających uznanie artystów, takich jak Henri Matisse, Pablo Picasso czy sama Gertruda Stein. To właśnie w tym miejscu obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie, oglądali ówcześni paryżanie i znawcy sztuki zza Atlantyku. Informacje o nowej sztuce Amerykanie rozpowszechniali następnie w swoim kraju, doprowadzając ostatecznie do stworzenia dobrze dziś znanej opowieści o europejskiej sztuce nowoczesnej.

Malowane reprodukcje, wystawiane w rekonstruowanym wnętrzu, podważają oczywistość tego, gdzie, dlaczego i w jaki sposób powstały pewne narracje o sztuce nowoczesnej, dla których struktura salonu była narzędziem tworzenia kanonu. Wystawiane kopie są być może ważniejsze i mówią więcej o historii niż same oryginały – splatają bowiem fikcję z historią, tworząc przestrzeń kontemplacji i powtórnego przemyślenia przeszłości. Patrząc na Picassa widzimy go przez pryzmat Gertrudy Stein. 

Łódzkiej realizacji towarzyszy oprawa dźwiękowa przygotowana przez Michała Liberę. 

"Salon de Fleurus" to wystawa podróżująca, przygotowana przez Salon de Fleurus oraz Independent Curators International (ICI) z siedzibą w Nowym Jorku. Realizacja wystawy i jej podróż stały się możliwe dzięki The Fine Art Dealers Association (FADA). Istotnego wsparcia udzieliły również Międzynarodowe Forum ICI oraz Rada Powiernicza ICI. Łódzka prezentacja została przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki.


Opieka kuratorska nad łódzką realizacją: Łukasz Zaremba, kurator Centrum Muzeologicznego
Koordynacja: Beata Bocian. 

Więcej o wystawie: TUTAJ