Samuel Szczekacz

Samuel Szczekacz

1983

Samuel [Szmul] Szczekacz [Zur] urodził się 3.05.1917 w zamożnej rodzinie żydowskiej. Jego ojcem był Roman [Abram Hersz] Szczekacz, właściciel łaźni na ulicy Zachodniej, matką Julia [Jenta] z d. Ofenbach. Uczęszczał do Żydowskiego Gimnazjum Męskiego Icchaaka Kacenelsona i Państwowego Gimnazjum Męskiego, maturę zdał w 1935 roku. 

Wraz z przyjacielem Julianem Lewinem uczył się podstaw rysunku i malarstwa w pracowni Maurycego Trębacza w latach 1934-1935, następnie, również z Lewinem i młodszym od nich Pinkusem Szwarcem, kontynuował naukę pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego. Z wieczorowego kursu w Publicznej Szkole Doksztającej Zawodowej nr 10 w Łodzi wyniósł umiejętność zasady kompozycji obrazu, podziałów płaszczyzny barwą i fakturą, oraz budowania form przestrzennych. Uczył się również typografii i technik graficznych. 

W grudniu 1936 roku Samuel Szczekacz, dzięki rekomendacji Strzemińskiego, został członkiem zwyczajnym Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Łodzi, co pozwoliło mu brać udział w wystawach organizowanych przez związek. Prezentował swoje prace w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Lwowie. Pod koniec 1938 roku wyjechał do Belgii, aby kontynuować naukę w zakresie architektury. Zabrał ze sobą część dorobku artystycznego, co pozwoliło ocalić ją od zniszczenia w czasie wojny. 

Wiosną 1939 roku Szczekacz wyjechał do Palestyny, gdzie zamieszkał na stałe. Zmienił nazwisko na Zur. Zajmował się projektowaniem graficznym i przestrzennym. W 1983 roku przyjechał do Paryża zobaczyć wystawę Presences Polonaises, współorganizowaną przez Muzeum Sztuki w Łodzi. Na tej wystawie eksponowane były także jego prace graficzne z okresu przedwojennego. Zmarł na zawał we wrześniu 1983 roku w Paryżu.


Anna Saciuk-Gąsowska

Dzieła