Janiak
Polski architekt, profesor sztuk plastycznych, nauczyciel akademicki, artysta multimedialny i fotografik. Były wieloletni prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, członek grup: Kultura Zrzuty (w latach 80. XX w.) i Łódź Kaliska (od 2002 wiceprezes). Jest pracownikiem naukowym na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej na kierunku Architektura i Urbanistyka, od 2011 pełni funkcję Architekta Miasta Łodzi.
W obszarze sztuk plastycznych znany przede wszystkim jako lider awangardowej grupy Łódź Kaliska. Ugrupowanie powstało w 1979 roku w atmosferze skandalu, jako formacja neoawangardowa wywodząca się z tradycji konceptualizmu, badająca aspekty widzenia w zakresie fotografii, filmu eksperymentalnego i performance. Do jego realizacji należą między innymi wielkoformatowe fotografie: Śniadanie w muzeum, 1999-2005, inspirowane obrazem Eduarda Maneta czy Instrukcja psucia sztuki w hołdzie Andy Warholowi .
Ćwiczenia wyzwalające 1982-1987 to filmy kręcone przez Zbigniewa Liberę z Markiem Janiakiem w roli głównej. Cel w jakim powstały zawsze jest ten sam; pokazać absurdalne zachowania, które do niczego konstruktywnego nie prowadzą i kończą się porażką, obrażeniami fizycznymi, wstydem i zażenowaniem. Autorzy tych performance założyli, iż sztuka ta ugodzi boleśnie w minoderyjność i zysk, stany, które programowo zwalczają. Jako kontynuator dadaizmu w manifeście artystycznym – Sztuka żenująca Marek Janiak programowo zaprzecza toposowi nobilitacji przez sztukę, pozycji historii sztuki czy dokonaniom artystycznym w ogóle.
Wspólnie z Andrzejem Kwietniewskim reżyserował filmy: Buty , Pamiętam, Pamiętam, Kolej na Film, Summa, Summarum. Autor rzeźby Drzewo w mieście nie umiera przy ulicy Piotrkowskiej 101 w Łodzi.
Ryszard Rau