Jasmina Cibic

Jasmina Cibic

1979

Jasmina Cibic tworzy filmy, rzeźby, instalacje oraz performansy. W swoich pracach eksploruje pojęcie tzw. soft power, badając, jak idee polityczne implementowane są w sztuce i architekturze. Analizuje sposoby, na jakie produkcje z obszaru kultury wykorzystywane są przez państwo do komunikowania aspiracji i preferowanych systemów wartości.

Artystka zwykle rozpoczyna pracę od poszukiwań w archiwach, by ze znalezionych w nich historycznych przykładów tworzyć nowe performatywne narracje. Posługuje się dramaturgią, cytatem, oraz rekonstrukcją. Dzięki tym zabiegom zwraca uwagę na podobieństwa między produkcją sceniczną ("stagecraft") a sztuką rządzenia państwem ("statecraft"). Uprawia podwójną grę: z jednej strony ujawnia mechanizmy władzy, a z drugiej buduje własne alegoryczne struktury.

W swoich projektach Cibic zajmuje się skomplikowanymi powiązaniami pomiędzy sztuką, kwestiami płci, a władzą państwową, oraz strategiami stosowanymi w budowaniu kultury narodowej. To tematyka szczególnie aktualna w drugiej dekadzie XXI wieku, tj. w czasach wzbierających na sile nacjonalizmów.

Jasmina Cibic reprezentowała Słowenię na 55. Biennale w Wenecji z projektem "For Our Economy and Culture" [Dla naszej gospodarki i kultury]. W ostatnim czasie jej indywidualne wystawy odbyły się w: Museum of Contemporary Art Metelkova, CCA Glasgow, Phi Fondation pour l'art contemporain w Montrealu, Centrum Sztuki Współczesnej BALTIC w Gateshead, Museum Haus Esters Krefeld, Aarhus 2017, Eskera/Esker Foundation w Calgary, MSU w Zagrzebiu, MOCA w Belgradzie, MSUV w Nowym Sadzie, MGLC w Lublanie oraz Ludwig Muzeum w Budapeszcie. Brała również udział w wystawach zbiorowych w MAXXI Rome, 39th EVA International, steirisher herbst '19, MoMA w Nowym Jorku, MUMA Monash University, CCS BARD, Muzeum Sztuki w Guangdong w Chinach, Muzeum Pera w Stambule, Galerii miejskiej City Gallery Wellington oraz w MNHA w Luksemburgu.

Jej fotografie z cyklu "Ojcowie założyciele" prezentowane były w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2021 roku w ramach wystawy "Pałac". Prezentacja była częścią cyklu projektów poruszających temat ekonomii daru i soft power, które prezentowane były także w ramach festiwalu steirischer herbst w Grazu, a także w Cooper Gallery DJCAD, University of Dundee, Museum of Contemporary Art Metelkova Ljubljana oraz macLYON. 

Jasmina Cibic za film "Dar", który stanowił oś narracyjną cyklu wspomnianych projektów, otrzymała prestiżową Jarman Award, przyznaną w 14 edycji konkursu przez organizację Film London.

Scena filmu nakręcona w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie powstała we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi i została zrealizowana przez Lava Films. 

Więcej informacji o artystce tutaj: https://jasminacibic.org/ 

 

Jasmina Cibic
Jasmina Cibic, Muzeum Sztuki, Łódź, 2021, fot. HaWa
Dzieła