Hans de Vries

1947

Artysta (ur. 1947 , Broek-onder-Akkerwoud w Holandii) jest rolnikiem, który do lat 80. XX wieku łączył pracę rolniczą z twórczością inspirowaną codziennym życiem na farmie. Był artystą samoukiem. Po zakończeniu aktywności artystycznej przeprowadził się z Holandii do Niemiec, a później do Danii, gdzie obecnie mieszka i prowadzi gospodarstwo mleczne.

Osią jego twórczości była analiza i rejestracja procesów przyrodniczych zachodzących w najbliższym przydomowym środowisku. Dokumentował je i interpretował przy pomocy fotografii, filmu, performansu i książek artystycznych z autorskimi opisami i diagramami. Wybór takich mediów jak i eksplorowanie dokumentacyjnej, analitycznej modalności sztuki sytuują dorobek de Vriesa w orbicie konceptualizmu.

Jego praktyka jest określana także jako „mikro-emotywna”, tj. zaangażowana w procesy rozgrywające się w tak niewielkiej skali i powolnym czasie, że wymagają zmiany uważności. W latach 70. uczestniczył w znaczących wystawach pokazujących sztukę nowych mediów, konceptualną i zaangażowaną ekologicznie.

Brał udział m.in. w Sonsbeek Buiten de Perken (Sonsbeek Beyond the Pale), Park Sonsbeek, Arnhem, Binnen en Buiten het Kader (Inside and Beyond the Frame), Stedelijk Museum Amsterdam (1971) oraz w wystawie Nature <-> Art w holenderskim pawilonie na Biennale w Wenecji w 1978 r.