Łukasz Ogórek

Łukasz Ogórek

1979

Tworzy prace konceptualne oparte na przygotowywanych przez siebie scenariuszach. Często mają one charakter dyskretnych interwencji w przestrzeń wystawy – wizualnych lub audialnych. Zwracają one uwagę na charakter przestrzeni, relacje między twórcą a publicznością, schematy konstruowania wystaw, ale też wydarzeń partycypacyjnych. Razem z Marcinem Polakiem i Tomaszem Załuskim prowadzi nomadyczną Galerię Czynną. 

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2003). Od 2004 roku pracuje na macierzystej uczelni, od 2013 roku kierując Pracownią Multimediów na Wydziale Sztuk Wizualnych. W 2011 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie sztuki, a od 2019 roku ma tytuł doktora habilitowanego. 

W 2002 roku był laureatem stypendium Nottingham Trent University w Wielkiej Brytanii, a w 2008 stypendium Radius w Alexandria Contemporary Arts Forum w Egipcie. Swoje prace prezentował w ramach Festiwalu Tansmana (2012), Łódź Biennale (2010) czy Ekologii miejskich (2011-13, wraz z Danielem Koniuszem) oraz w takich miejscach, jak m.in. Muzeum Fabryki w Łodzi, Galeria Manhattan, Pracownia Portretu, Galeria W Y, Galeria Wschodnia. 

 

Dzieła