R. H. Quaytman

1961

R. H. Quaytman to amerykańska malarka znana z prac na drewnianych płytach nawiązujących do abstrakcji lub wykorzystujących fotografie.

Jej prace często podejmują dialog z miejscem, dla którego powstają i jego kontekstem.

W 2001 roku na zaproszenie z Queens Museum of Art wykonała 40 obrazów na swoje 40. urodziny oraz kolejnych 40 dla lokalnej galerii. To one stały się pierwszym Rozdziałem [Chapters]. Każdy rozdział składa się zazwyczaj z kilku lub kilkunastu obrazów, które niejako sumują osobiste doświadczenie i artystyczne fascynacje malarki z konkretnego czasu i miejsca. Kolejne rozdziały są ponumerowane, znacząc upływ czasu i stopniowe dopełnianie się projektu życiowo-artystycznego Quaytman, artystka traktuje bowiem wszystkie rozdziały i obrazy, które się na nie składają, jako jedno twórcze przedsięwzięcie.

Jej prace są między innymi w kolekcjach takich instytucji, jak Whitney, MoMA, Guggenheim Museum, SFMOMA czy Tate Modern. Brała ona udział w wielu międzynarodowych wystawach. Ostatnio m.in. w documenta 14 w Atenach i Kassel. Wczesne prace Quaytman wprost przywołują dzieła łódzkich artystów oraz odnoszą się do postaci ojca artystki, Harveya Quaytmana, który był synem emigranta z Łodzi.