Terry Allen

Terry Allen

07.05.1943

Terry Allen to artysta wizualny i autor tekstów. Urodził się w Wichita w stanie Kansas, a wychował w Lubbock w Teksasie. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Guggenheim i National Endowment for the Art Fellowships; Nagrody za sztukę wizualną (AVA), Waszyngton: Bessie Award (New York) and Isadora Duncan Award (San Francisco) za tekst, muzykę, scenografię, kostiumy dla Pedal Steal (Margaret Jenkins Dance Co.); Nagroda AICA (International Assoc. Of Art Critics) za Najlepszy pokaz w galerii, Dugout I, LA Louver Gallery, Venice, CA (kurator: Peter Goulds); Buddy Holly Walk of Fame (obecnie West Texas Walk of Fame).

 Jego prace były pokazywane między innymi na documenta i Biennalach w San Paolo, Paryżu, Sydney i Whitney Biennale. Znajdują się również w dużych kolekcjach prywatnych i publicznych, w tym w Metropolitan Museum of Art, The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, The Museum of Contemporary Art (MOCA) i L.A. County Museum of Art in Los Angeles, Houston & Dallas Museums of Fine Art i Hirshhorn Museum w Waszyngtonie. LA Louver Gallery zorganizowała retrospektywę dzieł wizualnych i dźwiękowych Allena obejmującą dorobek ostatnich pięćdziesięciu lat, zatytułowaną The Exact Moment it Happens in the West, 2019. .

Jego liczne prace w przestrzeni publicznej znajdują się między innymi w Citi-Corps Plaza w Los Angeles, San Francisco Moscone Center, The Stuart Collection w UCSD w La Jolla, Kalifornia, Texas Tech w Lubbock, Teksas, Iowa State University, Ames, IA ., oraz w Denver, Houston i Dallas / Ft.Terry Allen tworzył również dzieła radiowe i teatralne. Jego piosenki, wykorzystywane są także w filmach. Allen nagrał 13 albumów oryginalnych piosenek, w tym Juarez i Lubbock (on everything). Oba zostały wznowione w 2016 roku w wytwórni Paradise of Bachelors. Jego utwory były wykonywane przez tak różnych artystów, jak: Bobby Bare, Guy Clark, Little Feat, Robert Earl Keen, David Byrne, Cracker, Doug Sahm, Ricky Nelson i Lucinda Williams.Terry Allen mieszka i pracuje w Santa Fe w Nowym Meksyku wraz z żoną, aktorką i pisarką Jo Harvey Allen.

Terry Allen
Terry Allen. Fot. dzięki uprzejmości artysty.
Dzieła