Teresa Rudowicz
Teresa Rudowicz to artystka związana z II Grupą Krakowską. Znana jest głównie jako autorka malarstwa, kolaży i asamblaży. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie i na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Należała do pokolenia twórczyń debiutujących około roku 1955, w momencie przełamywania schematów socrealizmu. Na początku swojej kariery interesowała się surrealizmem i tworzyła kolaże fotograficzne, malowała także abstrakcyjne kompozycje w typie informel.
Brała udział w 2. Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957). Jej pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w krakowskim Domu Plastyków w roku 1958. Wkrótce ograniczyła użycie farby na rzecz wykorzystania nietradycyjnych materiałów. Po powrocie z Rzymu w 1960 roku artystka wypracowała metodę collage, korzystając z wycinków z prasy i fragmentów zabytkowych ksiąg i rękopisów. Wykorzystywała różnorodne materiały takie jak fragmenty tkanin, fotografii czy druków, a także tekturę, bibuły, części metalowe czy fragmenty garderoby. W późniejszych latach tworzyła również frotaże.
Uczestniczyła w wielu wystawach II Grupy Krakowskiej, a także pokazywała swoje prace indywidualnie w Galerii Krzysztofory. Wielokrotnie prezentowała swoje prace za granicą: m.in. we Włoszech i Stanach Zjednoczonych, zwykle wraz z mężem Marianem Warzechą. W 1961 roku jej prace znalazły się na dwóch ważnych wystawach w MoMA w Nowym Jorku: The Art of Assemblage i 15 Polish Painters. Razem z Warzechą odbywali kilkakrotne podróże do Włoch. Przebywała na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych (1971/72).
Dzieła Rudowicz przywołują wrażenie nostalgii i odrealnienia, a także obcowania z odległą i tajemniczą historią. Działają tak poprzez użycie elementów archiwalnych a także kolorystykę, która utrzymana jest w odcieniach beży, brązów i szarości, wzbogacana o srebro i złoto. W jej pracach powtarzają się także motywy religijne, obecne silnie zwłaszcza w dziełach z lat 80. Jej pośmiertna wystawa odbyła się w 1994 roku w Galerii Starmach. W 2013 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie miała miejsce jej wystawa retrospektywna.