Jadwiga Sawicka

Jadwiga Sawicka

1959

Jest malarką, autorką instalacji i obiektów, przy powstawaniu fotografii stale współpracuje z Markiem Horwatem. W latach 1979–1984 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa, a w 2016 roku Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Współpracuje z Galerią BWA w Warszawie.

Dyplom uzyskała w 1984 roku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Maluje, tworzy fotografie, obiekty, instalacje oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej. Artystka nieustannie komentuje rzeczywistość. Fascynuje ją przedmiot, który zmienia niesiony przez siebie przekaz w zależności od użytej techniki. maluje pojedyncze ubrania i przedmioty, wykonuje również zdjęcia pojedynczych motywów oraz plastelinowe obiekty. Ważną rolę w jej twórczości gra tekst: nagłówki z codziennych gazet, sensacyjne „newsy” z programów telewizyjnych, które powiela na różnych podłożach. Powiększone i zwielokrotnione, wyrwane z kontekstu, często o drastycznej wymowie, mają w sobie duży potencjał krytyczny i siłę przekazu.

Karolina Jabłońska (Quote from: For Encouragement to Museum. Collection of the Łódź Association for the Encouragement of Fine Art, ed. Anna Saciuk-Gąsowska, Łódź 2013, s. 134).

Dzieła