Aneta Grzeszykowska

Aneta Grzeszykowska

1974

Artystka multimedialna, dla której centralnym medium pozostaje fotografia. Absolwentka Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1999 roku tworzy we współpracy z Janem Smagą, a od 2005 roku realizuje również projekty indywidualne. 

W swoich pracach dotyka problemu wizerunku, tożsamości i pamięci, często ingerując w istniejące fotografie (jak w pracy Album z 2005 roku, gdzie z rodzinnych zdjęć usunęła siebie) lub interpretując je (jak w cyklach Untitled Film Stills z 2006 czy Iranian Film Stills z 2015 roku, nawiązujących do cykli Cindy Sherman z lat 70). W większości swoich prac zabiegom manipulacji poddaje własne ciało czy twarz (m.in. Love Book z 2010 r., Selfie z 2014 r., Model z 2017 r,.  Beauty Mask z 2017 r. czy Face Book z 2020 r.). 

Laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych (za rok 2013). Jej prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji jak m.in. Solomon R. Guggenheim Museum (Nowy Jork), Hammer Museum (Los Angeles), San Francisco Museum of Modern Art, Centre Pompidou (Paryż), Fotomuseum Winterthur, Museum Folkwang (Essen), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki (Warszawa) czy Muzeum Sztuki w Łodzi. 

Dzieła