Witosław Czerwonka

Witosław Czerwonka

04.06.1949 - 29.07.2015

Malarz, projektant, videomaker, profesor zwyczajny ASP w Gdańsku. Studiował na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna ASP) w latach 1967-1972. Dyplomy uzyskał w pracowniach Malarstwa prof. Jacka Żuławskiego oraz Projektowania Graficznego doc. Witolda Janowskiego.
W latach 1978-1980  założył i prowadził wraz z Adamem Harasem i Jerzym Ostrógskim galerię sztuki konceptualnej AUT w Gdańsku, a następnie OUT w Sopocie. Następnie w okresie od 1980 do 1982  1980–1982  współtworzył  z  doc. Romanem Usarewiczem  program Pracowni Podstaw Projektowania. Na jej na bazie powstała Pracownia Intermedialna w Akademii Sztuk pięknych w Gdańsku,  którą kierował aż do śmierci w 2015 roku. Od 2000 roku kierował też Pracownią Przestrzeni Audio Video na Wydziale Rzeźby. Twórca Nowej Szkoły Gdańskiej.

Uprawiał malarstwo, grafikę i rysunek oraz performance, videofilmowanie, instalacje
 i videorzeźby. Ważnym elementem twórczości Czerwonki jest abstrakcyjny rysunek ekspresyjny w wyrazie. Pracę rysownicza traktował jako rodzaj autoanalizy, „ćwiczenia wyzwalające”.

Sens uprawiania sztuki w wydaniu Witosława Czerwonki nie ma charakteru a priori aksjologicznego. Wartościowanie sztuki następuje poza artystą, w późniejszych asocjacjach   innych twórców do tego co z idei pierwotnego dzieła  pozostało. Sublimacja i emanacja tęsknot, marzeń jawnych i skrytych to conditio sine qua non do odczytania przesłania artysty. W Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się jego instalacja: Odpowiedzi na wszystkie pytania, 1994.

Ryszard Rau

Dzieła